Recenze: Dcera zimy

archiv revue
Příběh sester rozdílných jako den a noc, život a smrt, to jsou Vesna a Morana. Tak rozdílné, ale přesto mezi sebou mají silné pouto.

Morana a Vesna bývala vesnická děvčata až do chvíle, než se vše změnilo a na dívky padla kletba. Vesna žije krátký život a vždy v 17 letech v nejkratším dni v roce umírá a Morana žije věčně a je nucena přihlížet sestřině smrti. Snažili se kletbu zlomit celá staletí, ale marně. Vůbec netuší, čím si budou muset při jejich posledním pokusu projít a komu se budou muset postavit.

Dcera zimy mě upoutala již od první kapitoly, nikde nebyly žádné dlouhé popisy, ale přesto jsem živě viděla prostředí a postavy, které v knize vystupují. Příběh nám skáče z přítomnosti do minulosti a neustále se střídají časové linky. Mně osobně to vůbec nevadilo, v časech se dalo dobře orientovat. Tím, že příběh přeskakoval, vznikalo jakési napětí, měla jsem stále nějaké nezodpovězené otázky. Kdo vlastně stojí za prokletím sester? Co se tehdy stalo? Kousek po kousíčku vám vše autorka servíruje, ale vždy jen maličko, tak aby vás navnadila ještě více! Fanoušci romantických linek budou nejspíš zklamaní, je tady jedna, pouze velmi krátká a pro příběh nedůležitá. Každopádně já jsem si ráda od romantiky odpočinula a nechala se unášet na vlnách temna a tajemna.

Rozhodně musím vyzdvihnout autorčinu práci se slovanskou mytologií. V knize jsou zmíněni bohové (s jedním z nich se dokonce setkáme), tradice a samozřejmě také mýtické bytosti: rusalky, mavky nebo lešij. V neposlední řadě velice chválím i vedlejší postavy, které byly zajímavé. Dokázala jsem si oblíbit například Jadwigu, Petra nebo Andreie. Zábavný byl kontrast sester, Morana je odvážná, za její chladnou oponou skrývá dobré srdce, nezáleženo jí tolik na vzhledu a na mužích, zato Vesna o sebe ráda pečovala, již od malička snila o svatbě, je to milá dívka, ale poněkud dětinská a naivní. Hlavní záporák, černokněžník Kostěj, nebyl tak úplně zlý, ale měl také svůj příběh a důvody pro své konání.

Závěr knihy mě velice překvapil. Příběh začíná ve 12. století, pokračuje v 18. a najednou se ocitáme ve 21. století. Nejprve jsem se bála, co bude následovat, ale děj opět nabral obrátky.

Četbu Dcery zimy jsem si neskutečně užila, rozhodně se stane jednou z mých oblíbených knih. Doufám, že v budoucnu natrefím na více takto skvěle napsaných fantasy knih se slovanskou tematikou.

Autor: Nikola Koubková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Dcera zimy

4.3 3
od 169
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více