„Zabij jednoho, jsi vrah. Zabij milion, jsi národní hrdina. Zabij všechny, jsi Bůh.“ – citát z knihy, str. 311 –
Felix Kersten, rozporuplná osoba nacházející se v nebezpečné blízkosti jednoho z nejvyšších SS pohlavárů. Dříve léčil zámožné středoevropské továrníky a politiky, později se stal dvorním lékařem samotné nizozemské královské rodiny. Jeho dalším postupem v kariéře byla oddanost Himmlerovi, stal se jeho osobním masérem i fyzioterapeutem.
Kniha je jakousi biografií dvou mužů. Autor se věnuje nejen Kerstenovi, ale i samotnému Himmlerovi. Dovídáme se, že byl Himmler dosti nevyrovnám se svou vlastní sexualitou, že miloval přírodu, venkov, zemědělství, byl vegetariánem. Oženil se s o sedm let starší ženou, s kterou počal dceru Gudrun, ale po čase vedl asketický styl života po boku své dlouholeté sekretářky. Himmler hledal odpovědi ve východních naukách. Bál se jakési neviditelné síly a „konečného zúčtování“, které čeká každého živého tvora. Věřil ve znovuzrození.
„To nejlepší z německého národa zahyne spolu s námi, a co se stane se zbytkem, není důležité.“ – Himmlerův výrok, citace z knihy, str. 27 –
Na druhou stranu se autor vydává po Kerstenových stopách – studuje roky jeho zápisky i osobní archívy a touto knihou se snaží široké veřejnosti podat objektivní vhled na Kerstenovu osobnost. Do masérského řemesla ho zasvětil dr. Colander, mimo to studoval fyzioterapii a hojně navštěvoval medicinské přednášky. Osudným se mu stalo setkání s tibetským mistrem Ko, který uměl uzdravovat za pomocí čínských masáží. Ko považoval Kerstenův hmat za výjimečně vyvinutý. Kersten se stal jeho žákem a později dokonce následovatelem. Během svého „působení“ u Himmlera, se snažil zasahovat do jeho rozhodování i do samotného průběhu války. Dle Světového židovského kongresu se zasloužil o záchranu až 60 tisíc Židů, konkrétně vězňů – především žen z koncentračního tábora Ravensbrück.
Dva roky po válce vydává Kersten paměti, v nichž jsou některé z uvedených historek natolik neuvěřitelné, že nedají spát historikům ani dnes.
Vlastní pocit z četby
Kniha Himmler a jeho finský buddha v sobě nese i několik faktů, které mě celkem překvapily. Například, že do Osvětimi byli převáženi Židé dokonce až z řeckých ostrovů Kos a Rhodos. Byla to pro mne zdrcující novinka, kam až ruka ďábla dosáhla. Byli převezeni tankery přes část Středozemního moře, v Athénách byli přesazeni na vlak, aby tři týdny putovali do konečné stanice samého předpeklí.Neméně mě překvapila existence dobrovolné indické legie Waffen-SS, která měla spolu s těmi německými pochodovat do Dillí, aby tam společně osvobodily zemi od britské nadvlády.
Rovněž zkazky autora o tom, že svět o transportech věděl, ale nic s nimi nedělal, jelikož pro Spojence představoval osud Židů sice nepříjemnou, avšak nepříliš významnou poznámku pod čarou v jejich válečném úsilí, mě doslova omráčily. Probíhající genocida jednoduše nebyla na seznamu priorit.
Po přečtení knihy se dostavil wow efekt. Opět kniha, která seznamuje čtenáře s dalšími novými informacemi v oblasti, kde by se mohlo zdát, že už všechno podstatné víme.
Autor: Denisa Šimíčková