Populárně naučná kniha Hitlerův poslední pokus se odehrává v posledních jarních měsících druhé světové války. Autoři si jako téma vybrali 139 prominentních vězňů v koncentračních táborech, o kterých se dosud nemluvilo. Povědomí o této skupině mají pouze historici, ale knižně se jim dosud nikdo nevěnoval. Německý vůdce Adolf Hitler na jaře roku 1945 tušil, že konec války je na spadnutí. Bylo mu jasné, že se ocitne na straně poražených, a tak hledal způsob, jak oddálit definitivní porážku.
Koncentrační tábory byly plné zajatců, kteří se provinili především tím, že byli židovského původu. Všichni víme, jak s těmito lidmi nacisté zacházeli. Nikdo ale netuší, že v některých budovách v areálu koncentračního tábora pobývala dřívější evropská elita. Hitler a jeho pomocníci zajali a uvěznili všechny, které mohli později vyměnit za politické výhody anebo svobodu. Vedle premiérů, ministrů a ředitelů bank tu byli představitelé šlechtických rodů, ale také dřívější nacisté. To byli ti, kteří se obrátili proti Hitlerovi a odmítli páchat zvěrstva.
Kromě mužů se zde nacházely také ženy a děti. Některé manželky sem doprovodily své partnery a někdo tu pobýval s celou rodinou. Tito vězni zde byli dobrovolně, a tak mohli přicházet a odcházet, jak se jim zlíbilo. Mezi vězni bylo i několik žen, které se sem dostaly kvůli své činnosti. Zajímavý je případ tajemné ženy, o které se tradovaly historky, že je dvojitou agentkou. Sloužila německé říši a znelíbila se? Byla na straně spojenců a Němci ji odhalili? Anebo to bylo úplně jinak a dotyčná moc dobře věděla, co dělá?
Vězni se mohli stýkat mezi sebou, některým se podařilo kontaktovat „obyčejné“ vězně a někteří plánovali útěk. Protože tu byli společně muži a ženy, docházelo tady i k milostným vzplanutím. Autoři se dokumentárním způsobem zabývají osudy nejvýznamnějších elitních vězňů. Společně s nimi sledujeme, jak si vedli v koncentračních táborech, jak se dostali na svobodu a co podnikli po skončení druhé světové války. Hitlerův poslední pokus je napsaný suchým a věcným reportážním způsobem, protože autorům šlo především o to, aby věrně popsali skutečnost.
I tak se vám jednotlivé příběhy VIP vězňů zažerou pod kůži a vy na ně budete ještě dlouho myslet. Vžijete se do jejich situace a budete přemýšlet nad tím, jak byste se zachovali v dané situaci vy. Jako jsou rozdílní lidé, byli rozdílní i konkrétní vězni. Někteří bývalí nacisté pomáhali druhým, jiní neváhali nasadit vlastní život v zájmu ostatních, ale pak tam byli takoví, kteří by vás bez mrknutí oka obětovali, aby se dostali na svobodu. Hitlerův poslední pokus je otřesné svědectví doby a důkaz toho, jak měl Adolf Hitler pokřivené myšlení. Jeho nápad s VIP vězni byl nepromyšlený a nedotažený. Ptáte se proč? Přečtěte si knihu a pak si dokážete odpovědět sami.
Autor: Veronika Černucká