Celkem šlo o 139 prominentních válečných zajatců, mezi kterými bylo i několik žen a dětí. Všichni byli vláčeni po různých koncentračních táborech, od Sachsenhausenu, Buchenwald, po Dachau. Měli Třetí říši posloužit jako prostředek k vydírání. Avšak díky horlivosti komandéra RAF se všem povedlo „uniknout“.
Britský podplukovník Harry Melville „Wings“ Day podal o tomto Hitlerově pokusu svědectví ve svých vzpomínkách v podobě autobiografické knihy. Byl jedním z nich. Jedním z rukojmích a jedním z těch, kteří se rozhodli z držení utéct a zachránit i ostatní. Po návratu do své rodné země je ve věku 46 let umístěn do rehabilitačního centra pro navrativší se válečné zajatce. Byl to bezpochyby hrdina a dobrodruh schopný všemožných husarských kousků, kterému se dostalo i významného uznání – získal Řád britského impéria i Řád za vynikající službu.
V závěru knihy Hitlerův poslední pokus jsou vylíčeny osudy ostatních prominentních vězňů, jak se jim dařilo po osvobození? Některé osudy jsou „působivé“, někdy radostné, jindy udivující, v mnoha případech však nespravedlivé.
Konec knihy tvoří seznam všech 139 rukojmích, v samotném úvodu knihy je uvedena přehledná tabulka hodností jednotek SS – KONEČNĚ! V těch jsem měla dodnes pořádný guláš.
Vlastní pocit z četby
Autoři knihy čerpali z dosud nepublikovaných pramenů a utvořili tak vůbec první ucelené vyprávění tohoto činu od původního rozkazu, až po cestu koridorem smrti a konečnou záchranu vězňů americkými spojenci. Absolutně čtivá kniha o posledním počinu choré mysli Hitlera, o kterém jsem neměla ani tucha. Myslela jsem, že v případě literatury pojednávající o druhé světové válce mě už nemůže nic překvapit. Omyl! Stále je, co se učit!
Autor: Denisa Šimíčková