Recenze: Jošt

archiv revue
Jošt byl synem moravského markraběte Jana Jindřicha a synovcem mocného Karla IV. Byl inteligentní, uměl si získat spojence a odmalička mu nechyběly ambice. Jenomže měl dva bratry a žil v době, kdy každý intrikoval a kdy se nedalo nikomu věřit.

Český spisovatel Zdeněk Grmolec (1947) vystudoval na univerzitě obor učitelství českého jazyka a společenských věd a poté dlouhá léta pracoval jako středoškolský pedagog. V sedmdesátých letech vstoupil do světa literatury coby básník, ale později dal přednost prozaickým útvarům. Na svém kontě má patnáct knih, mezi nimiž převažují historické romány z různých období našich dějin a populárně naučné publikace. Historický román Jošt vyšel v nakladatelství Moba.

Zdeněk Grmolec si pro své knihy vybírá epochy, kdy se dějiny měnily doslova každým dnem. Náš příběh začíná v době, kdy byl Jošt malým chlapcem. Už tehdy bylo jasné, že ho čeká skvělá budoucnost. Jeho strýcem byl Karel IV. a jeho otec Jan Jindřich dokázal navázat užitečná spojenectví. S Joštem se počítalo na Moravě, ale jeho ambice byly vyšší. Záviděl těm, kteří žijí v Praze, a vůbec by se nezlobil, kdyby se stal panovníkem. Od malička měl jasno, a tak využil každé příležitosti, která se mu naskytla.

V případě proradného mnicha Floriána se ještě jako chlapec projevil jako skvělý stratég. Florián se k němu vloudil jako donašeč, ale Jošt odhalil jeho slabá místa a přetáhl ho na svou stranu. Jako válečník byl vynalézavý, a kdyby žil dneska, dosáhl by vysoké funkce v politice nebo armádě. Jenomže on žil v době, kdy se jeho protivníci neštítili žádných podrazů a vraždy byly na denním pořádku. To, co ovlivňovalo chod dějin, byla spojenectví mezi mocnými a také sňatková politika.

Šlechtici neváhali domluvit sňatek svým batolatům, muži ve středním věku se ženili s dospívajícími dívkami a nejedna aristokratka se začala chovat jako kurtizána, protože se už viděla jako mocná vládkyně. Domluvený sňatek se nevyhnul ani Joštovi, natož jeho bratrancům, synům vládnoucího Karla IV. Přestože je tu hlavní postavou Jošt, autor jeho příběh oživil vedlejšími postavami a vedlejšími dějovými liniemi. Jošt v jistých momentech připomíná detektivku i špionážní thriller.

To, že je Zdeněk Grmolec skvělý vypravěč, jsme mohli zjistit už dávno. V jeho podání vám bude historie ožívat před očima a vy budete mít pocit, že jste se přenesli o několik staletí nazpátek. Jako historik je naprosto objektivní, a tak nezjistíte, jaký měl ke své hlavní postavě vztah. Joštovi nijak nenadržuje, neodsuzuje ho, ale pouze vám předkládá historická fakta. A dělá to tak, že si ani nevšimnete, kolik nových informací jste získali. Jošta budeme sledovat od jeho narození do smrti, přičemž se autor zaměřil na čtenářsky vděčná témata.

Konkrétně hovořím o vztazích k ženám, a tak zamotaným intrikám, až se budete divit, že se v nich někdo dokázal orientovat. Neříkám, že je Jošt prototypem kladného hrdiny, ale doba si žádala odvážné skutky a ráznou ruku. Jedna z postav říká, že před Joštem se třásla polovina Evropy, což jeho současníkům velmi imponovalo. „Jošt“ je sice historický román, ale nechybí v něm řada téměř bulvárních informací o tom, jak se kdysi žilo. Zdeněk Grmolec ví, jak napsat knihu stravitelnou pro laiky i odborníky. Díky tomu si příběh Jošta užijete bez ohledu na to, jaké máte povědomí o našich národních dějinách.  

Autor: Veronika Černucká 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Jošt

0.0 0
od 179
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Jaké zajímavé knižní novinky můžete tento měsíc najít na pultech knihkupectví?
Upečte si spolu s Josefem a Terezou klasické narozeninové dorty, vynikající řezy na plech nebo jablečné koláče, ale i výzvy v podobě žloutkových věnečků a bezlepkového chleba. Třeba se právě vy stanete výhercem jedné ze 2 kuchařek, které máme připravené v naší soutěži.
Prémiový obsah
číst více
„Některé rány se nikdy nezahojí. Některé rány se nikdy nezacelí, nikdy se nezajizví. Ale čím jsme od těch ran dál, tím snáze se dokážeme usmát.“ – citace z knihy, str. 140 –