Letos nám houbařům začala sezóna později, než bývá zvykem. Hříbky se hojněji začínají vyskytovat až nyní, tudíž nyní je ten správný čas omrknout, co můžete sbírat a čemu se vyhnout. V tom vám může pomoct Kapesní atlas hub z Nakladatelství Kazda.
Drobná knížka má jen krátký úvod. Vzápětí po něm se vrháme do poznávání všelijakých hub, které můžeme potkat při výletech do přírody. Veškerý prostor je opravdu věnován jen jim, v knize není prostoru nazbyt a není tam nic navíc.
Průvodce je rozdělen do sekcí odlišených barevně: V listnatém a smíšeném lese, V jehličnatém lese, Na loukách a v zahradách, Na dřevě a V mokřadech. Každá houba má svůj „profil“ – popisek, výskyt, užitečné informace, je vyobrazena na barevné fotografii, nechybí ani ikona, zda se jedná o jedlý, nejedlý či jedovatý druh. Fotky jsou opravdu pěkné, kvalitní a ve vysokém rozlišení a jsou přímo z místa nálezu, tudíž i díky prostředí obrázek lahodí oku. Fotografie se nacházejí na každém listu, tudíž kniha hýří barevností.
Díky velikosti publikace není problém vzít si ji na cesty. Pro mě je užitečná v tom, že můžu zjistit více informací i o hřibech, které nesbírám. I přestože v lese potkávám spoustu nejedlých či jedovatých hub, někdy se u nich pozastavím a kochám se jejich rozmanitostí, tvary a „zasazením“ do prostředí. Na zadní straně obálky se nachází pravítko, tudíž máte možnost si přímo v terénu změřit nalezený hříbek a ověřit si v popisku jeho průměrnou velikost.
Za sebe chci jen požádat, při sběru hub se chovejte k přírodě s respektem, a když houbu neznáte, zbytečně ji netrhejte – bohužel se s pohozenými houbami v poslední době setkávám často.
Autorka: Radka 🍄
Četli jste Kapesní atlas hub? Napište k němu krátkou recenzi a získáte body do věrnostního programu.