Jen dnes SLEVA 100 KČ při nákupu nad 800 Kč se slevovým kódem

Recenze: Lov na SS

archiv revue
Je přesně 7. května 1945 a nacistický náčelník štábu, generál Alfred Jodl, připojuje svůj podpis na oficiální vyhlášení o kapitulaci německé armády. Berlín padl, Hitler si vpálil kulku do hlavy, osobní strážce jeho tělo polil benzínem a zapálil jej.

„Tímto podpisem se německý lid a německé ozbrojené síly v dobrém i ve zlém odevzdávají do rukou vítěze.“

 
Válka končí, dochází ke sčítání nepředstavitelných škod a odhalují se zločiny proti lidskosti, zvěrstva, která dosud neměla obdoby. Zdravý selský rozum říká, že by viníci měli být patřičně potrestáni. Avšak ti nejkrutější nacističtí vrazi, kteří jsou osobně zodpovědní za smrt milionů lidí, se zdánlivě propadli do země. Ve skutečnosti využívají spojek tak, aby se přes Itálii dostali do Jižní Ameriky, kde by mohli zcela v poklidu dožít.

Kniha začíná popisem úprku a dopadení nejzlověstnějšího muže Evropy, ztělesňujícího živoucího ďábla – Heinricha Himmlera. Na mušku si však autoři vzali rovněž potichounku ztraceného Martina Bormanna – Hitlerova osobního tajemníka, Josefa Mengeleho známého pod přezdívkou „anděl smrti“, Klause Barbieho přezdívaného „lyonský řezník“ a v neposlední řadě Adolfa Eichmanna.

Kde se ukrývají? Kdo jim při útěku pomáhal? Tyto otázky nedají spát skupině lidí, kteří si říkají „lovci nacistů“. Jejich odhodlání potrestat ty nejkrutější nacistické bestie nezná mezí. Avšak cesta k nalezení některých pohlavárů nebude vůbec snadná. Pod nohy jim hází klacky mnohé světové velmoci. Dozvídáme se tak, že ač se ví, kde se bestie zdržují, kde žijí, co dělají a jak tráví volný čas, tak přesto přese všechno je jen tak postavit před spravedlnost není jednoduché.


„Americká zpravodajská služba stíhání válečných zločinců nijak agresivně neprosazuje. Naopak, členy nacistické strany verbuje ke špionáži proti SSSR. - str. 28 –

(Například Hans Globke, který pomáhal sepsat tzv. norimberské rasové zákony, působil ve vládě Západního Německa jako národní bezpečnostní poradce!)
 

Skryté nezůstanou ani praktiky izraelského špionážního úřadu MOSAD, skupiny Mstitelů Nakam a Šin bet, organizace ODESSA, či jakou roli v tom všem hrálo uskupení Die Spinne.

V čele skupiny lovců nacistů stál Benjamin Ferencz, člen nové jednotky oddělení pro válečné zločiny. Byl mu zadán úkol vstoupit do koncentračních táborů okamžitě po jejich osvobození a shromáždit důkazy o zvěrstvech, jež se v nich páchala. Důkazy byly předloženy soudnímu tribunálu během tzv. Norimberského procesu, který započal v listopadu 1945 a skončil v záři 1946.

Mohu říci, že mě Lov na SS naprosto nadchl. Ačkoliv obsahuje pár faktografických chybek, na kvalitě zpracování to knize nijak neubralo. Naprostá oddanost lovců nacistů pro věc, neutuchající touha po pomstě, díky niž dokázali zdolat často nezdolatelné. Tito lidé (jmenovitě Benny Ferencz, Iser Har´el, Simon Wiesenthal, Beate a Serge Klarsfeldovi, Eli Rosenbaum a další) si zaslouží obrovský obdiv za své, mnohdy, životní nasazení. Autorům se podařilo živě vylíčit únos Eichmanna z Buenos Aires. Od stránek se nedalo odtrhnout, chvíli jsem zuřila, proč jim proboha místní vláda nepomůže, za moment už jsem trnula hrůzou, zda se jim husarský kousek opravdu podaří.

Hodně mě překvapilo, jaké informace měli agenti o pohybu Mengeleho. Žila jsem v domnění, že se mu podařilo podniknout bravurní útěk a že za celé ty roky, až do jeho smrti, o něm nikdo neměl ani tušení. Jak jsem se mýlila!

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více