Autorka se s vervou pustila do bádání a naši krásnou zemi dokonce osobně navštívila, aby místa, o kterých v knize píše, na vlastní oči viděla, a přitom se nebála vést přínosné rozhovory s několika historiky a archiváři k upřesnění dobových reálií. To bylo rozhodně tím hlavním, co nakonec dopomohlo k autentickému vykreslení nejen postav, ale i historických událostí. Samozřejmě i spisovatelský um je v případě každého dobře napsaného díla nutností. Ten však Chrystyna dokázala již svými předchozími povídkami a romány, za které obdržela několik ocenění.
Jak již samotný název napovídá, hlavní hrdinka Magdalena je nacistům vydána napospas. Její početná rodina přijde o celé hospodářství a majetek. To když se němečtí okupanti rozhodnou vést demarkační hranici Sudet právě přes jejich rozsáhlé polnosti. Ze dne na den byla rodina ze svého domova vyhnána, Magdini bratři navíc odvedeni na těžkou práci do Německa. Nezbývalo než se uchýlit ke vzdáleným příbuzným do jedné z bezvýznamných českých vísek jménem Lidice. Zde si jich přeci nikdo nebude všímat. Bože, jak mě se sevřel žaludek!
Ani Magda však s rodinou dlouho nesetrvá. Musí si najít práci. Nalézá ji nedaleko Litoměřic ve vile Liška u vlivné rodiny sudetských Němců jako služebná a vychovatelka dětí. Tauberovi mají pouze jednu jedinou „vadu“, které však v roce 1938 ještě nevěnují patřičnou pozornost – jsou židovského původu...
Kniha Magdino znamení byla neuvěřitelně čtivá, napínavá a plná zvratů. Líbil se mi zejména jedinečný motiv celého příběhu. Neotřelé a přesto děsivé, když si uvědomím, že autorka vychází ze skutečných událostí. Velice oceňuji i věrné vykreslení činnosti partyzánských skupin a odboje, kterým, jako národ, vděčíme za mnohé.
Na závěr nám autorka přináší i vhled do vzniku samotné knihy. Vysvětluje v něm některá fakta a zpřesňuje, co musela pro hodnověrnost svého příběhu do vyprávění vložit ze své fantazie. Bravo! Povedlo se jí napsat nápadité dílo, které nadchne nejednoho fanouška příběhů odehrávajících se během nelehkých válečných let.
Autor: Denisa Šimíčková