Volný čas ráda trávím v kuchyni a peču pro své blízké různé dezerty. Proto jsem knihu Moderní česká cukrařina vzala jako výzvu, chtěla jsem se naučit i složitější recepty.
V knize najdete 47 receptů. U každého z nich je napsaný menší úvod, stupeň obtížnosti a časová náročnost. Recept je rozdělen do 3 kroků. V každém kroku najdete ingredience a postupy. Kroky se rozdělují na těsto, krém a zdobení. Postupy receptů jsou velmi stručné a doplněné fotografiemi. Jako velká výhoda mi přijde mít v knize vyfocený i postup dezertu. Vypadá to hned jednoduše, ale opak je pravdou.
Josef Maršálek ve své knize používá kvalitní suroviny, které jsou volně ke koupi, většinou v supermarketu. V tom vidím velkou výhodu oproti jiným kuchařkám, kde jsou často ingredience, které nejdou sehnat na běžném trhu.
Řekla jsem si, že postupně vyzkouším veškeré dezerty, ale začínám obtížností 1.
Waflové řezy s džemem z kiwi a zázvoru
Popravdě jsem si tento dezert vybrala i podle obtížnosti a také proto, že jsem milovník čokolády. Líbila se mi celková kombinace propojení čokolády s kiwi.
Počet kousků: 40
„Já určitě 40 ks neměla. To by musely být hodně malé kousky.“
Stupeň obtížnosti: 1
Čas na přípravu: náročnější
Ingredience na těsto
165 g cukru krupice
150 g mletých mandlí nebo ořechů (použila jsem vlašské ořechy)
325 g hladké špaldové mouky
20 g kakaa
325 g másla
½ lžíce mleté skořice
1 žloutek
Všechny ingredience krátce zpracujeme v pevné těsto, které rozvalíme na plech vyložený pečicím papírem. Ve vyhřáté troubě upečeme při 170 °C dozlatova.
„Pekla jsem to přibližně 20 minut.“
Ingredience na džem
300 g oloupaného kiwi
30 g čerstvého nastrouhaného zázvoru
160 g cukru krupice
30 g citronového džusu
Kiwi pokrájíme na drobné kostky a s ostatními ingrediencemi svaříme za občasného míchání na 10 °C. Necháme vychladnout.
Ingredience na dozdobení
80 g bílé čokolády
40 g hořké čokolády
POSTUP
- Všechny přísady by měly být spíše o teplotě kolem 20 °C. Hotové těsto je hladké, ale pevné.
- Těsto můžeme ihned rozválet na pečicí papír, který jsme částečně pomoučnili, na tloušťku asi 5 mm. Upečeme na plechu ve vyhřáté troubě, a ještě za tepla rozdělíme na poloviny.
- Připravený džem rozetřeme na polovinu upečeme placky. Nevynecháme zejména rohy.
- Druhou polovinu upečeného těsta přiklopíme na první potřenou džemem, zatížíme a necháme nejlépe do druhého dne rozležet.
- Druhý den na řez rozetřeme rozpuštěnou bílou čokoládu a na ní vytvoříme mramor pomocí hořké čokolády. Necháme ztuhnout.
Můj postřeh
Všechny suroviny na těsto jsem smíchala do jedné misky a pořádně těsto zpracovala. Rozválela jsem ho přibližně na 5 mm. Docela mě zaskočilo, že v knížce nikde nebyla doba pečení korpusu. Pořád jsem troubu kontrolovala, ať se mi korpus nespálí. Nakonec jsem pekla přibližně 20 minut.
Po upečení jsem okamžitě těsto rozkrojila napůl. Na první polovinu jsem namazala kiwi džem a přiklopila druhou polovinou. Těsto se mi drolilo. Doporučuji udělat menší placku na menší plech, ať se to hezky překlopí. Když Vám korpus popraská, vůbec to nevadí. Druhý den to zalijete čokoládou a nikdo nic nepozná :-D
Do džemu bych přidala více kiwi, ať je to svěžejší. Citronový džus jsem nahradila čerstvě vymačkanou citronovou šťávou. Dezert celkově chutnal skvěle. Dala jsem vyzkoušet i kamarádkám a dezert chválily. Budu se k tomu receptu vracet, dezert se osvědčil.
Určitě tento dezert doporučuji!
Za 14 dní má brácha narozeniny, tak se chystám podle této kuchařky upéct pařížský dort. Jsem zvědavá, jak se povede.
Knihu Josefa Maršálka Moderní česká cukrařina doporučuji všem, kteří milují sladké stejně jako já.
Autor: Markét