Arnošta Vašíčka znám jako kapacitu ve svém oboru a mám dojem, že když jsem byla malá, tak i zdobil naši knihovnu. Doposud jsem od něj však nic nečetla a když jsem zahlédla dílo odehrávající se v Beskydech, nebylo nad čím váhat.
Perunův hněv se točí okolo hory Radhošť, která ukrývá mnoho pokladů. Jde o bájnou tajemnou zbraň, zlatou sochu boha Radegasta a také bohatá ložiska uhlí a pokusy o jejich zmocnění vedou k přírodní katastrofě ohromných rozměrů. Do toho na dole Frenštát vypukne neuhasitelný požár, horami otřásají mohutné výbuchy metanu a praská hráz přehrady Šance. S těmito okolnostmi se musí vypořádat mladá geoložka Jana Pivodová, se kterou se spojí jeskyňář Petr Molenda. Ti společně hledají cestu do propasti zvané Ďáblův jícen a čeká je také setkání s ruskými vojáky…
Zpočátku jsem se trošku obávala, jestli na mě v knize onoho nadpřirozena nebude moc, ale vše se mi zdálo tak akorát, a hlavně jsem tomu věřila. Moc mě při čtení bavilo, že jsem alespoň trochu znala popisovaná místa a líbilo se mi i popisování nejrůznějších jevů.
„Samovolné úniky metanu dovedou napodobit i lidský hlas,“ pokračoval Čorba.
Molenda si s Pivodovou vyměnili znepokojené pohledy.
„Z lesů se občas dají zaslechnout táhlé teskné tóny. Připomínající dívčí nářek a pláč. Podle staré pověry je vydávají takzvané slibky. Tedy duše dívek, které svému chlapci zrušily svůj slib věrnosti a lásky. Nechat se zlákat jejich naříkáním může být osudné.“ (str. 175)
Tento spisovatel má za sebou mnoho knih, což je opravdu vidět. Moc dobře ví, jak budovat příběh, co do něj přidat, jak čtenáře zaujmout i napnout. Díky tomu nebyl vůbec žádný problém se začíst a jednalo se o podařený čtenářský zážitek. Já si jej moc užila a určitě se k Arnoštu Vašíčkovi brzy zase vrátím.
Arnošt Vašíček (* 1953 Ostrava) je český spisovatel, scenárista a záhadolog. Vystudoval Karlovu univerzitu v Praze, Fakultu žurnalistiky – obor Filmová a televizní žurnalistika. Patří k nejakčnějším českým záhadologům. Píše o záhadách knihy a scénáře.
Hodnocení: 86 %
Autor: Jana Langerová