Česká spisovatelka Iveta Svobodová (1965) vystudovala Literární akademii a dnes má na svém kontě několik knih. Podivné přátelství vydalo nakladatelství Šulc – Švarc a v knize najdete dvě novely. Podivný způsob i Falešné přátelství mají stejnou ústřední dvojici, která je v žánru české detektivky poněkud neobvyklá. Kamila vystudovala práva, stala se soudkyní, ale práce ji nenaplňovala tak, jak si představovala. Její starý učitel jí poradil, aby šla k policii, a ona ho ráda poslechla.
Luboš je postarší chlápek, který miluje svou ženu, dobré jídlo a přátelskou pohodu. O svých bližních si nedělá žádné iluze a díky jeho způsobům na vás z knihy dýchne kouzlo první republiky. Tihle dva se vzájemně špičkují, ale pravda je, že Kamila Luboše obdivuje a že on ji bere jako svou dceru. Podivný způsob je detektivka s prvky psychologického románu. Svobodová si dala záležet na charakteristikách a na vývoji svých postav. Proto máte pocit, že čtete psychologický nebo společenský román s detektivní zápletkou.
Hodně prostoru zde dostala Kamila a její soukromý život. Policie vyšetřuje podivné úmrtí bývalé manželky majitele reklamní agentury a téměř všichni jsou přesvědčení o tom, že šlo o vraždu v úzkém rodinném kruhu. Autorka nezapomíná na rodiny obětí ani podezřelých a její novela by vás strhla i v případě, že by zde vražda chyběla. Svobodová je totiž výborná vypravěčka a já ocenila i to, že má smysl pro romantiku a že když to jde, dopřeje svým postavám (alespoň některým) šťastný konec.
Falešné přátelství je temný thriller, který bych klidně označila za politický. K prvnímu zločinu dojde před revolucí, kdy autorka rozehrála drsné rodinné drama. O mnoho let později se případem začne zabývat Luboš s Kamilou, kteří se snaží odhalit pravdu. Tento příběh připomíná severské krimi a zároveň v něm nechybí zápletky ve stylu Agathy Christie. Hlavní hrdinové jsou o něco starší, vyzrálejší, ale čtenáře opět čeká nálož vtipných průpovídek a komických rodinných situací.
Hodnocení
Oba příběhy mají mravní poselství a filozoficky naladění čtenáři budou mít o čem přemýšlet. Tohle totiž nejsou jen hádanky, kdo a proč vraždil, ale silné lidské příběhy o spravedlnosti, právu a trestu. V prvním příběhu se autorka soustředila na Kamilu, což ocení zejména ženské čtenářky. Druhý příběh je plnokrevný thriller se vším, co k němu patří. Umím si představit, že „Falešné přátelství“ někdo zfilmuje a film se stane kasovním trhákem. Svobodová využila některé věci související se změnou režimu a klobouk dolů za to, že se nebála ožehavých témat. Do ryze českého prostředí zasadila americký thriller a dopadlo to na výbornou.
Pokud máte rádi napínavé příběhy odehrávající se v důvěrně známých kulisách, nenechte si knihu Podivné přátelství uniknout. Knihu doporučuji i těm, které už nebaví otevřené konce nebo dvojznačnosti. Podivné přátelství vás přesvědčí o tom, že i detektivky můžou skončit dobře a že zlo nebývá potrestáno pouze v pohádkách. Kamilu a Luboše si oblíbíte, protože tihle dva jsou důkazem toho, že Hrdinové s velkým H se najdou i mezi námi.
Autor: Veronika Černucká