BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Recenze: Prázdniny v Česku

archiv revue
Cestopis o tom, kterak princ Ládík ve svém legračně vypadajícím motorovém oři svou vlastí křížem krážem projel a spoustu bodrých lidí potkával.

Že je v České republice spousta míst, která stojí za návštěvu, o tom není pochyb. Svědčí o tom i cestopis světaznalého Ladislava Zibury, který se vlivem „koronavirových“ událostí rozhodl podniknout dlouho plánovaný trip po naší krásné zemi.

 

Prázdniny v Česku byly mým prvním čtenářským setkáním s tímto spisovatelem. Ziburův smysl pro to pobavit druhé je specifický. Balancuje na hraně seriózního vtipu a trapnosti. Na začátku jsem si říkala, že bude-li cestopis celou dobu ve stejném duchu, nevím, jestli mě ten humor (možná spíše humor v uvozovkách) neotráví. Naštěstí se to zlomilo, ani nevím jak a tento zcestovalý mladík si mě získal. Zibura to se svými čtenáři umí skvěle skoulet. Smíchu se nešlo ubránit. Nemalou roli v tom hraje rovněž to, že si umí vystřelit i sám ze sebe.

 

Zibura je novodobý lidový vypravěč. Při svých toulkách dokáže obměkčit každého. Je pro něj typické přísloví líná huba, holé neštěstí, protože se dá do hovoru s kýmkoli a také má na všechno odpověď. Ačkoli působí na první pohled jako spořádaný slušňák, v tom muži tkví dialogový uragán. Vážně doporučuji, seznamte se s ním. Skvěle to vystihl Richard Konkolski, kterého Zibura při svých cestách navštívil – jak přesně ho popsal vám prozrazovat nebudu, vezměte do ruky Prázdniny v Česku. Rozhodně mě překvapil i tím, jaký je dobrodruh.

 

Grafické zpracování je skvělé a i díky tomu jsou Ziburovy knihy jedinečné a snadno rozpoznatelné. Ale stejně ve mně hlodá červíček a chybí mi přece jen reálné fotografie navštívených míst. Jasně, dnešní člověk si vše během pár sekund vyťuká do telefonu a zná výsledek, ale pro mě je kombinace kniha + dohledávání v mobilu nepříliš žádoucí.  


Měl by Čechy nalákat cestopis o ČR? Bezesporu ano. Ať už jste znalý a zkušený výletník anebo naopak málo zcestovalý po českých luzích a hájích, každý zde může najít tip na prima výlet. Zibura se především zaměřuje na méně známá místa, někdy i rarity. Malou představu o tom, kam ho vítr (anebo spíše Ziburovy dlouhé prsty = zmiňovaná výřečnost) zavály, můžeme získat z přiložené mapky.

 

Ať se vám s průvodcem Ladislavem líbí!

 

Autorka: Radka

 

Četli jste Prázdniny v Česku? Zanechte nám u nich krátkou recenzi a získejte body ve věrnostním programu.

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –