Recenze: Problémy v ráji

archiv revue
Knihu jsem začala číst v době, kdy jsem na Netflixu sledovala dokumentární film o bratrech Menendézových, který vypráví o dvou bratřích, kteří zabili své rodiče, a to údajně především kvůli otci, který hochy v dětství zneužíval a týral fyzicky i psychicky. Co je na tom pravdy a co si o tom myslím, není nyní podstatné, důležité je, že paralelně s tímto dokumentem jsem četla tuto romantickou knihu. A v ní dominuje postava narcistického otce Raye. Muže, který představuje odpor k emocím, nenávist, chladnokrevnost, pohrdání všemi, kteří nemají finance si z rozmaru koupit ze dne na den nemovitost v hodnotě milionů dolarů. Během těchto tří dnů, kdy jsem film sledovala a knihu četla, jsem si snad dvacetkrát řekla, jak jsem ohromně vděčná za rodinu, kterou mám.

V kontrastu k postavě psychoničitele Raye stojí jeho druhorozený syn Liam, který symbolizuje naději na změnu a lepší budoucnost. Nejen v jejich rodině, ale také v rodinném obchodním konglomerátu. Liamův vnitřní boj mezi loajalitou k rodině a vlastními morálními hodnotami a psychickým zdravím, je vykreslen s podmanivou citlivostí. Nestydím se přiznat, že v momentech, kdy se hlavní hrdina dostal na absolutní křižovatku svého života, jsem nestíhala střídat kapesníky, a rozhodně to nebylo rýmou, která mě kvůli chřipce trápila :-)

Do napjatého rodinného dramatu nám vstupuje mladičká, čerstvě nezaměstnaná, umělkyně Anna, která svou přítomností naruší zavedený rodinný řád. Její vztah s Liamem přináší do příběhu nový rozměr. Ukazuje sílu té nejčistší lásky a možnost osobní transformace. Anna je jako helikoptéra. Divoká, mrštná, adrenalinová. Víří v Liamovi jen to nejlepší, a především vytahuje na povrch jeho lidskost. Snaží se ho vidět víc usměvavého, nutí ho bojovat, chrání ho jako lvice. Jejich vzájemná přitažlivost je popsána přímo nádherně a intimní scény jsou zpracovány s citem a elegancí. Něha, otevřenost, divokost... to vše tu je. A popsané tak přirozeně a láskyplně, že jsem roztékala u každého milostného okamžiku.

Kniha vyniká především v popisu mezilidských vztahů. Budete si rvát vlasy a budete chtít řvát a profackovávat toho hulváta, který si v příběhu říká otec. Spoluautorky dokázaly vytvořit dílo, které otevírá otázky toxických rodinných vztahů až po hledání vlastní identity, a to vše s takovou dávkou humoru, že se po stresujícím dramatu hned na další větě smějete jako pomatení. Já se v některých dialozích řehtala natolik, že můj věrný psí společník nechápavě natáčel hlavu na stranu a jistě se domníval, že jsem zešílela.

Příběh mě natolik pohltil, že jsem knihu nemohla odložit. Stala se mým třídenním parťákem a celkově jsem ji vnímala spíše jako film. Každou kapitolu jsem si představovala natolik živě, že se mi v hlavě vše odvíjelo jako na filmovém plátně. Knihu jsem sotva dala z ruky, proto mám nyní její přebal celý pokrčený, poškrábaný a s flekem od slaniny. Snídala jsem s ní, koupala se s ní, čekala jsem s ní v autě na parkovišti, dělala mi společnost v čekárně, když můj drahý byl na lékařském zákroku, a usínala jsem s ní.

Problémy v ráji nominuji ve svém literárním žebříčku na první místo za poslední půlrok. A nenechte se mýlit, není to tím, že se v ní vyskytují narážky na Indiana Jonese, kterého zbožňuju natolik, že jsem tak pojmenovala svého psa a podle svého psa jsem pojmenovala sebe coby autorku. Dávám této knize své nejvyšší hodnocení a už teď vím, že si od Christiny Lauren musím přečíst i všechny další knihy, které v knihovně ještě nemám.

Autor: Indy Sky


Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Problémy v ráji

0.0 0
od 278
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Kniha Atomová baba přináší unikátní rozhovor s jednou z nejvýznamnějších osobností české vědy. Dana Drábová v něm odhaluje nejen zákulisí svého povolání, ale také osobní pohled na jadernou energetiku a její budoucnost.
Sběrači borůvek a Milenci z Osvětimi. Dvě knihy odlišené místem i časem. Přesto mají jedno společné. Jejich hrdinové si svůj osud nevybrali – byl jim „vnucen“.