Henri je Pan kuchař. Vede malou restauraci, s jídlem čaruje i doma a má své postupy i zásady. Jeho syna Juliena chce však od tohoto náročného řemesla ušetřit. Ten k otci však vzhlíží, rád se mu dívá pod ruce a neopouští jej ani na nemocniční posteli. Je mu tehdy na blízku a vzpomíná nejen na dětství plné dobrot, ale také na svá studia. Naráží přitom na sešit s tatínkovými recepty, který dávala dohromady Henriho láska Héléne, aby se stal cenným rodinným dědictvím.
Sešit s tátovými recepty pracuje především s motivem vztahu mezi otcem a synem, tedy s láskou. Jedná se tak o milý román protkaný jak nejrůznějšími delikatesami, tak také úskalími spojenými s kuchařským řemeslem. Jacky Durand ukazuje, že dobře ví, o čem mluví, a mnohdy si prostřednictvím písmenek opravdu pohrává s chuťovými pohárky čtenářů.
„Palačinek jsme nakonec nasmažili celý vagon a dáme si je i zítra. Zrovna se chystám zhltnout jednu s ostružinovým džemem od Marii, ale zadržíš mě: „Počkej, něco ti ukážu.“ Vezmeš pánev, pořádně ji poprášíš moučkovým cukrem, který se začne rozpouštět, zavoní to karamelem. Sundáš pánev z ohně, přidáš do ní máslo a pak smetanu. Směsí potřeš palačinku. Hltavě se do ní zakousnu. „Tak co, jak ti chutná moje karamelová omáčka?“ (str. 82)
Kniha pro mě představovala velmi odpočinkové čtení, nemusela jsem u ní přemýšlet a také mi příjemně ubíhala. Otevřela jsem ji zdánlivě jen na chvíli, ale vždy jsem přečetla jednu ze tří částí. Sešit s tátovými recepty řadím mezi knihy, které nenadchnou, ani neurazí, ale určitě nelituji, že jsem si jej přečetla.
Jacky Durand (*1962) pochází z města Dole. Vystudoval žurnalistiku a moderní literaturu na univerzitě ve Štrasburku. Je autorem kulinářského sloupku v deníku Libération a pořadu „Jackyho kuchtění“ na rozhlasové stanici France culture. Vydal už pět knih s tematikou krajových kulinářských specialit. Žije v Paříži a když zrovna nepracuje, rád poslouchá cizí hovory v bistrech a vaří ze všeho, co dům dá.Začátek formuláře.
Hodnocení: 70 %
Autor: Jana Langerová