Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Temné osudy Habsburků

archiv revue
Jan Bauer je jedním z nejznámějších českých novinářů a spisovatelů. Věnuje se především detektivkám a literatuře faktu, kde uplatňuje své znalosti českých dějin. A jinak tomu není ani u jeho nové knihy pojednávající o jednom z nejvýznamnějších panovnických rodů v evropské historii - Habsburcích.

Hodiny dějepisu na základní i střední škole patřily mezi moje neoblíbenější. Samozřejmě to bylo díky učitelům, kteří uměli chytlavě poreferovat o jednotlivých etapách lidských dějin. Panovníci českých zemí utkvěli v hlavách nás všech a nejinak tomu bylo i v případě tolik význačného rodu, jakým byl rod Habsburků. Velikáni, ale i ti, kteří byli vychováváni a držení raději v utajení pěkně za zavřenými dveřmi. Jedno si totiž Habsburkové nedali vymluvit – svazky mezi pokrevnými příbuznými. Již z dávné historie, například z dob egyptských faraonů, víme, kam takové svazky vedly. A stejně tak se dopady těchto manželství projevily velkým počtem nápadně abnormálních jevů a genetických anomálií i u potomků Habsburků, které se staly pro tento rod poznávacím znamením. Mezi známé případy patří třeba kulhavý hrbáč Karel „don Carlos“, šílený a sadistický levoboček Rudolfa II. Julius Caesar d´ Austria trpící duševní chorobou či Jana Kastilánská neboli „Jana Šílená“ trpící schizofrenii.

Poslední španělský Habsburk Karel II. byl už jen jasným důkazem degenerace tohoto významného rodu. Trpěl vrozenou srdeční vadou, a dokonce vrozenou syfilidou a epilepsií. Jan Bauer jde však mnohem dál a v knize Temné osudy Habsburků nám představuje celou plejádu zvláštností habsburských panovníků a jejich příbuzných.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –