Recenze: Zahrada - přírodní, okrasná, užitková

archiv revue
Nádherná a svého druhu originální kniha, která nadchne každého zahradního kutila!

Za hlavní přednost života na vesnici oproti tomu ve městě považuji (pokud tedy má člověk nějaký ten kousek vlastní půdy) možnost zahradničení. Pobyt a pohyb na čerstvém vzduchu jsou k nezaplacení, protože lepší relaxace prostě neexistuje, přičemž dalším plusem je bonus v podobě vlastních výpěstků. Ovoce a zelenina ze zahrádky určitě chutná líp než ze supermarketu a k zahození nejsou (při dnešních „antilidových“ cenách) ani takto ušetřené peníze. Vzpomínám si, že jednou jsem při pohledu na své záhony cibule, mrkve, cuket a okurek a na trávník, kde se batolila malá žlutá káčata, dokonce složil následující básničku:

BIOŽIVOT 

Když jsem se v Albertu podíval na ceny

drůbežích produktů, jablek a pórku

šel jsem si druhý den zakoupit kačeny

které si vykrmím na vlastním dvorku

 

Květák a zelí si rovněž sám pěstuji

poté, co v Tescu jsem viděl je shnilé –

Lídlovi vzkazuji: „Jím zdravě, děkuji!“

a velkým obloukem vyhnu se Bille...

Ovšem nejen domácími bioprodukty živ je člověk a Ilona Prath-Krejčová už názvem své knihy (Zahrada – přírodní, okrasná, užitková) dává na srozuměnou, že nemáme pouze žaludek, ale i duši, která rovněž potřebuje svou stravu. A taková s láskou a fortelem vybudovaná okrasná zahrada může být takřka nevyčerpatelným rezervoárem výživných podnětů pro naše „vnitřno“. Kapitola s názvem Uplatnění smyslů v zahradě podává pro to množství nádherných důkazů a v této souvislosti bych si autorku dovolil doplnit i o některé vlastní postřehy. I když s tou její „profesionální“ se moje „amatérská“ zahrada může srovnávat jen stěží, i v ní lze prožít krásné momenty – třeba když vidím záhon kvetoucích cínií doslova obsypaný pavími oky (před lety, kdy ještě nebyl tak vzácný, sem občas přilétl i otakárek ovocný), čmeláky, nořící se do hlubin tulipánů a následně z nich vylézající k nepoznání zaprášené oranžovým pylem, když slyším večerní kuňkání žab, přes den kdesi ukrytých a pak vyrážejících na noční lov za hmyzem, nebo si přičichnu k mátě či šalvěji...

Kniha Ilony Prath-Krejčové je natolik obsáhlá a informačně bohatá, že ji můžeme označit za svého druhu encyklopedii zahradničení. To, že je odbornicí na slovo vzatou, dokazuje autorka především tím, že ať už jde o jakýkoliv typ či druh zahrady, vždy má po ruce spoustu užitečných rad, navíc o to cennějších, že pocházejí z její osobní dlouholeté zkušenosti. Její vyprávění je okořeněno mnoha humornými příhodami, neboť za léta zahradnické praxe si užila kromě jiného také spoustu legrace a s úsměvem se dokáže povznést i nad některé méně radostné situace (viz např. pasáž o slimácích).

Především je však Ilona Prath-Krejčová perfekcionistka s úžasným smyslem pro detail. Někomu by se třeba mohlo zdát (a tento názor jsem dřív zastával i já), že je vcelku jedno, jak si zahradu zařídíme. Z knihy se naproti tomu dozvídáme o důležitosti barevného sladění jednotlivých míst a zákoutí či o nutnosti dlouhodobější vize – je třeba se připravit na to, že stromy, keře a rostliny časem vyrostou a tento fakt zohlednit hned na začátku při plánování celkové koncepce zahrady.

Závěrem bych chtěl poděkovat nakladatelství Grada za to, že si při obrovské žánrové rozmanitosti vydávaných titulů dovede „najít čas“ i na „zahradnickou“ literaturu. Pokládám si za čest, že mi byl zaslán recenzní výtisk knihy Zahrada – přírodní, okrasná, užitková a věřím, že jí budou čtenáři nadšení stejně jako já!

Autor: Jan Hofírek

 

 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Zahrada

0.0 0
549 467
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více