Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Recenze: Zapomeňte na neděli

archiv revue
„Umřela mi žena. – „To už je dávno.“ – „Víte, když člověk přijde o osobu, kterou miluje nejvíc na světě, ztrácí ji každý den.“ – citace z knihy, str. 62 –
Tento překrásný úvodní úryvek, dle mého, přesně definuje poselství, které se kniha čtenáři snaží předat. Nevím jak vás, ale mě rozbrečelo. Tento román je plný přenositelných mouder, která nutí k zamyšlení nad dnešním uspěchaným světem. Kam že se to stále ženeme a za čím? A má to naše honění za majetkem, penězi, mocí, funkcemi vůbec nějaký smysl? Jistě, má, ale vedle finanční pohody a budování dobrého jména nám štěstí přináší zejména blízkost lidí. V lepším případě jsme obklopeni milující rodinou, přáteli na život a na smrt, nebo alespoň milými kolegy v práci, s kterými rádi mimo pracovní dobu zajdeme na kafe či pivo. Jenže, co až na světě zůstaneme úplně sami? Až budeme staří a naší milovaní odejdou před námi? Co pak?


Román Zapomeňte na neděli přináší zamyšlení nad životem samým, stárnutím a blížícím se koncem… Díky mladé Justině je nám představena životní pouť „dámy z pláže“ jménem Hélene. Z vyprávěného vyplývá nesmírně citlivé poučení pro mladší generace. Kdybychom více starší generaci poslouchali, naučili bychom se úctě, vděčnosti, pokoře a lásce. Sama vím, že není nic kouzelnějšího a zajímavějšího, než poslouchat vyprávění babiček a dědečků o jejich životech, o tom, co zažili, čím si museli projít, co je činilo šťastnými, nebo naopak, co je přivádělo k pláči. Nosí v sobě tolik pravdy. Kdyby byli mladí ochotni naslouchat, mohli by mnohým svým vlastním prohřeškům předejít, nebo by se na ně přinejmenším mohli alespoň vhodně připravit.


Etapa staří je však spojena i s bolestí a zapomínáním. Pro mnohé nastává čas, kdy se dívají z okna, ale vidí jen hlubokou temnotu. Jak bolavé jsou vzpomínky na minulost, kdy mu svět ležel u nohou a byl stoprocentně spokojený? A jaké privilegium zažíváme, když podobné pocity můžeme prožívat? Dočasné, krátkodobé, mlhavé…


V románu se však zaobíráme i dalšími otázkami, jako například, kdy začíná opravdová dospělost. Je snad určena věkem? Nebo snad nastává v době, která nás donutí v určitém věku přemýšlet o důsledcích našeho chování? Zamysleli jste se někdy nad tím, co získáme, když ztratíme to nejcennější v našem životě, a co vše ztrácíme, když se zaměřujeme na nepodstatné věci? Osobní bolesti a prohry – každý se s nimi snaží poprat po svém. Co jednoho posílí, druhého donutí padnout na kolena.


Postupně rozkrýváme nejen pravdu o životě nejmilejší Justininy klientky Hélene, ale i nesrovnalosti týkající se autonehody Justininých rodičů. Že nehoda vlastně nehodou nebyla a že na smrti mladých lidí nese vinu ta nejméně možná osoba… V závěru příběhu mě čekal totální šok. Dojemné a krásné čtení.

Autor: Denisa Šimíčková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.