Recenze: Ženy ze zámku Lafayette

archiv revue
„Na tomto světě jsou místa, kde se od kamenů stále ještě odráží ozvěna minulosti.“ – citace z knihy, str. 7 –

Velmi úspěšná americká autorka historických románu pro ženy Stephanie Dray, přichází s novinkou v podobě působivě a mistrovsky zpracovaného díla zasazeného na francouzský venkov. Chavaniac je název vesnice, jež se za druhé světové války nacházela ve svobodné zóně a kde se obyvatele jasně vymezili proti ubíjející německé okupaci. Navíc jde o místo, kde stojí zcela oslnivá stavba zámečku rodiny Lafayettů, která se stává ústřední pro celý vyprávěný příběh. Čtenář se musí připravit na román plný zákulisní šuškandy a často skandálního jednání za zavřenými dveřmi.

Postavy, kterým autorka doslova vdechla život, vám však přirostou k srdci a zejména proto, že jsou nám v hlavních rolích představeny tři silné, odvážné a emancipované ženy, které ví, co chtějí a ví, za co bojují. Jejich houževnost je nesmírně fascinující.

Právě na zámku ženy začaly za války se srdcem na dlani opečovávat osiřelé židovské děti, později i ty děti, které ztratili ve válce celé rodiny. Po válečné vřavě v této bohulibé činnosti ženy ani o píď nepolevily, a proto zde mohli nalézt útočiště i děti nemocné, podvyživené a tuberkulózní.

 

„Sirotčí motto: Vždycky se starám o sebe, o sebe samu, a ještě o mě.“
– citace z knihy, str. 11 –

 

Nejvíce se dovídáme o manželce markýze Lafayetta, muže, který se vzepřel nenasytné francouzské monarchii. Jeho žena Adrienne byla nesmírně houževnatá, vzdělaná, inspirující. Uměla to s financemi. Její víra v boha byla absolutně nepopíratelná a oddanost svému muži se rovnala oddanosti církve. Je známá jako bojovnice za emancipaci obyčejných lidi pracujících na plantážích a byla zapojena do abolicionistických organizací. Prostě ženská, co věděla, co chce, čeho chce dosáhnout, a cítila silné odhodlání pomoci bližnímu svému.

Druhou ústřední osobností příběhu je členka newyorské společenské smetánky Beatrice, která během války i po ní přebírá nad sirotčincem patronát a stala se tak přímo odpovědnou za záchranu tisíců dětí.

Jednou ze záchranných dětí je i již dospělá Marthe, která na zámku zůstává v roli učitelky a vychovatelky, ač měla před začátkem války jiné ambice. Válka mění vše. Naše sny, rozhodnutí, myšlení a zejména pak často překroutí naše dosavadní životy, často je promění i v šedočerný prach. Sama Marthe se musí vnitřně poprat s mnohými životními nástrahami. Někdy mi připadá, že je toho na jedna bedra shozeno až přespříliš. O to větší obdiv tito lidé mají.

Příběh knihy Ženy ze zámku Lafayette je plný různorodých prožitků a pokud se do této beletrizované historie ponoříte tak zaujatě jako já, objevíte ohromné množství odhodlání, lásky, nikdy nekončící naději v lepší konce, nesmírnou dávku odvahy a síly, kterou nám mohou předávat nejen naši blízcí, ale i ti, co zde byli před námi a dokázali mnohdy nepředstavitelné.

Klobouk dolů před autorkou, která pátrala po informacích, často více méně nedostupných, ale díky zpovědím rodinných příslušníků, kteří se jí během rozhovorů o rodinné historii otevřeně rozmluvili a poskytnutí utajovaných deníků a korespondence, do niž měla možnost nahlédnout, získala potřebné zdroje pro sepsání tohoto jedinečného románového díla.

Autor: Denisa Šimíčková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Ženy ze zámku Lafayette

4.0 2
od 328
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.
zanechte komentář (zprávu)

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více