Začátkem května proběhla v Domě knihy beseda a autogramiáda s Richardem Händlem.
Víte, kdo byl nejmladším a také nejsympatičtějším potomkem Karla IV. a jak dopadl? Která česká královna měla největší vliv na politiku? Kdo byl nejbohatším člověkem zemí Koruny české? Nebo proč udělali Přemyslovci dvakrát tu stejnou chybu? Nevíte? Richard Händl vám zodpověděl všechny tyto otázky.
Kniha Šedé eminence v české historii se zabývá českými historickými osobnostmi, o kterých se v hodinách dějepisu mlčí. Ve své době to ale byly osoby důležité, neboť hýbaly českou politickou scénou, společenským děním, někdy i kulturou a často tím vším dohromady. Dnes jsou však většinou známy jen úzkému okruhu historiků. Kniha obsahuje 18 kapitol – 18 příběhů významných, přesto málo známých postav české historie, doplněna je ilustracemi Jiřího Šorma.
Richard Händl se narodil, žije a bude žít v Praze. Publicista historických zajímavostí, zpívající klavírista, moderátor, jachtař. Výrazný extrovert, ovšem velmi plachý. Milovník hospůdek. Účastník intelektuálních restauračních debat a hádek ve všech oborech. Z těch oborů od mládí preferuje historii. Vzdělává se v ní sám a má výhodu, že není hodnocen kantory, nýbrž čtenářskou veřejností. Jak? To neví. Peněz je za to málo. Postupem doby publikoval ve většině periodik, ve kterých mají rubriku historie. Pochází z hudební rodiny a živit se hudbou je jeho povinnost i radost. Žije si báječně – a to ho baví. Má dceru Noru.
Máme před sebou vaši novou knihu Šedé eminence v české historii. Proč jste pro psaní zvolil formu převážně nevážně o naší historii?
To patří k mé tvorbě. Píši o tom, jelikož mě historie od malička zajímala a napadaly mě různé spojitosti. Snažím se to psát svým jazykem, ne jazykem akademickým. Lidé, kteří mě znají, mě při čtení té knihy, slyší. Myslím si, že je to jedna z předností knihy, že je psaná srozumitelným jazykem.
Jak probíhal výběr osobností, které byly zmíněny v publikaci? Můžete zmínit nějakou, která se nedostala do toho nejužšího výběru?
Od nakladatele byl dán rozsah knihy. Mimochodem 480 tisíc písmen. Vytvořil jsem si seznam zhruba 40 osobností naší historie a začal jsem psát ty, které jsem nechtěl pominout, a začalo mi vycházet, jak bude zhruba dlouhá jedna kapitola. Je tam tedy celkem 16 osobností a 2 kapitoly jsou takové uvádějící. Nedostal se tam například Olomoucký biskup Bruno, který byl velice významný a já jsem ho tam chtěl. Problém byl ten, že když píšete o duchovních, tak to je většinou problém, že je to nuda. Hodil by se tam, ale dát jsem ho tam nemohl.
Pro každou osobu, která je v pozici moci, je důležité obklopit se správnými lidmi. Která osobnost to zvládala výborně a která to naopak nezvládala vůbec?
Ta kniha má lehce zavádějící název. Původně se měla jmenovat Neznámí, ale důležití. Šedá eminence je termín, který vznikl v první polovině 17. století ve Francii, kdy zde v podstatě vládl kardinál Richelieu, který měl šedou eminenci. Každé jeho rozhodnutí bylo konzultováno s mnichem, který se jmenoval Joseph Le Clerc du Tremblay. Všichni věděli, že existuje a že je v kontaktu s kardinálem Richelieuem, ale nikde veřejně nevystupoval. Protože kapucíni nosili šedé pláště a kardinálům se říkalo eminence, vzniklo toto spojení šedá eminence. Dalo by se říci šedý kardinál.
Můžete zmínit někoho, kdo se obklopoval těmi správnými lidmi?
Začátkem 12. století byli v Olomouci knížata. Jeden se jmenoval Svatopluk a jemu pomohl k té cestě na knížecí stolek jakýsi Vacek. Ten Vacek radil Svatoplukovi zcela jistě dobře. Po smrti Svatopluka radil dalšímu knížeti a radil celkem třem. Nakonec jeden z dalších možných kandidátů na knížecí stolec nechal zavraždit i toho Vacka, protože byl až příliš chytrý.
Spousta událostí v dějinách se často opakuje. Proč se lidé historii učí, ale nepoučí se z ní?
Ano, to je nepochopitelné. Někdy najdete stejnou okolnost, ale ono to vždy neplatí. Nikdy v žádné době nejsou věci stejné.
Jaký jste byl student dějepisu? Byla tam ta vášeň už ve školních lavicích?
Měl jsem v rodině milovníky historie, takže jsem v tom vyrostl a vždy mě to bavilo. Vždycky jsem se těšil na hodinu dějepisu.
Chystá se další díl, kdy by se osobnosti knihy posunuly do modernějšího věku?
Nemám vybraný věk, jen nedělám 20. století a druhou světovou válku, kterou dělá mnoho lidí.