Kniha zabývající se komplexně problematikou selhání tenkého střeva od jeho etiologie, přes diagnostiku a možnosti léčby včetně transplantace tenkého střeva izolovaně i v rámci multiorgánové transplantace.
Zatímco problematika selhání většiny parenchymatózních orgánů je odborné veřejnosti dobře známa, problematika selhání střeva a jeho diagnostika dosud v české literatuře nebyla zpracována. Podílí se na tom nepochybně i to, že tenké střevo nemá specifické diagnostické ukazatele, jako je například hodnota kreatininu u ledvin nebo jaterních testů u jater, které by diagnostiku objektivizovaly. Objektivizace je složitá i náročností makroskopické a bioptické diagnostiky jeho větší části. Střevo navíc představuje největší imunitní orgán v lidském těle, který se významně podílí na celkové imunitě organismu.
Díky úspěchům na poli chirurgickém, intenzivní medicíny a parenterální výživy dnes většina nemocných se selháním střeva dlouhodobě přežívá za přijatelné kvality života. To přináší mnoho dalších medicínských výzev včetně život zachraňující transplantace u pacientů s nezvratným selháním střeva.