Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Strhující debut české autorky o jednom zmizelém městě

archiv revue
Zkušení čtenáři vědí, že dobře napsaný román dokáže připoutat velikou pozornost i k místům, která byla do té doby neznámá. Takovým místem byla například Žítková, proslavená Kateřinou Tučkovou v Žítkovských bohyních. A nyní se takovýmto místem stává stará Karwiná - tedy město, které kdysi vyrostlo do bohatství a slávy - a po několika desítkách let zmizelo z povrchu země. Zbyl z něj jenom šikmý kostel, podle kterého je nazván debut Karin Lednické. Šikmý kostel je román mnohovrstevnatý, dramatický, plný poznání, vybízející k zamyšlení. A je napsaný tak, že se od něj nebudete umět odtrhnout. Vychází 20. 2. 2020, ale už nyní si jej můžete předobjednat, abyste patřili mezi první čtenáře této novinky, která už před vydáním vyvolává obrovskou pozornost a celou řadu nadmíru pozitivních ohlasů.
Román Šikmý kostel komplexně zpracovává témata a historické události v česky psané literatuře doposud nezachycená. Je zcela zjevné, že text byl psán s hlubokým porozuměním pro zachycený region: jeho specifickou mentalitu, historii, vývoj. 

V rozporu s tím, jak je karvinský region nazírán zvenčí v současné době, tedy jako kraj stále jaksi umouněný, plný těžních věží a jiných pozůstatků masivní těžby uhlí a návazného průmyslu, vyobrazuje autorka Karvinou a její okolí v celkovém historicko­společenském kontextu a dá se říci, že tomuto kraji i jeho obyvatelům vzdává nepokrytý literární hold.

Pochopitelně věnuje velkou pozornost počátkům a rozmachu hornictví, ale zároveň s tím zaznamenává i to, že díky rodu Larischových byla Karviná místem, kam se opakovaně a ráda sjížděla celá evropská smetánka, kde se nacházely jedny z nejelegantnějších a nejdražších lázní v Evropě a kde se mimořádně dařilo i jiným průmyslovým odvětvím, kupříkladu pivovarnictví. Z historického hlediska je vhodné upozornit zejména na velmi podrobný a sugestivní popis života běžných lidí za Velké války – není obecně známo, jak decimující dopad měla všechna opatření a restrikce rakousko­uherských úřadů; málo se také ví o tom, že v Karviné se nacházel jeden z největších lazaretů, do nějž nám také autorka umožňuje nahlédnout.

Snad největší význam má z historického hlediska závěr románu, v němž je velmi podrobně popsán československo­polský konflikt o stanovení hranice. Dva roky trvající krvavá občanská válka ovlivnila život obyvatelstva mnohem razantněji než válka předchozí a její negativní důsledky jsou v regionu patrné dodnes. Ostatně tento konflikt byl předmětem jednoho z nejvýznamnějších sporů mezi Masarykem a Benešem. Přesto všechno nebyla ani tato významná historická událost v česky psané literatuře nikdy dříve zpracována – Šikmý kostel je i v tomto ohledu první a snad by mohl posloužit i jako podnět k započetí konstruktivního dialogu o této třinácté komnatě naší historie. Kniha je prvním dílem zamýšlené trilogie, v současné době autorka pracuje na díle druhém, který mapuje roky 1921-­1945. Závěrečný díl se bude věnovat období 1945­-1970.


ANOTACE

Románová kronika ztraceného města. Podtitul knihy lapidárně shrnuje příběh o někdejší pastevecké vesnici, která vystavěla svůj rozkvět na těžbě uhlí, aby o století později zašla na úbytě – také kvůli těžbě uhlí. Dnes už z výstavních budov a vznosné katedrály nezbylo nic. Jen šikmý kostel, který strmě a varovně ční do pusté krajiny.

Kniha začíná obrovským důlním neštěstím roku 1894, které drsně zasáhlo do života obyvatel celého kraje. Patří mezi ně i hrdinové této knihy, jejichž pohnuté osudy můžeme po následující čtvrtstoletí sledovat.

Barbora, Julka a Ludwik jsou představiteli tří naprosto odlišných dějových linií, které se však na mnoha místech proplétají a vytvářejí plastický obraz polozapomenutých časů, jejichž drsnost je pro dnešního čtenáře v mnoha ohledech téměř nepředstavitelná. Každý z hrdinů čelí životním výzvám po svém: někdo se jim trpně poddává, jiný se snaží uchopit šance, které mu kvasící doba nabízí. Do všech osudů však opakovaně a nemilosrdně zasahují velké dějiny, které úsilí obyčejného člověka mohou snadno proměnit na prach. Anebo ne. Příběh je vystavěn na skutečných událostech, z nichž mnohé doposud nebyly v české románově tvorbě zpracovány. Vyprávění ubíhá v dramatickém tempu a natolik autenticky, že se děj před očima čtenáře mnohdy mění na film zaznamenávající i to, co donedávna zůstávalo skryto ve třinácté komnatě české historie.

O AUTORCE

Karin Lednická se narodila v Karviné, vyrostla v Havířově a nyní žije v Ostravě. Dá se tedy říct, že celý život strávila v regionu, jehož historii se ve svém debutu věnuje.

Měla v úmyslu studovat knihovnictví a žurnalistiku, ale to jí bohužel z různých důvodů nevyšlo. Po maturitě tedy vykonávala celou škálu profesí v Ben zině, Tesle Havířov a v Moravských chemických závodech Ostrava.

Zkraje devadesátých let se konečně dostala k vysněné profesi: začala psát pro regionální periodika, dělala zprávařku v jednom z prvních soukromých rádií a věnovala se kulturní publicistice.

V letech 1993 - 1994 pobývala v Londýně, kde se věnovala studiu angličtiny a anglické historie. Po návratu z Anglie dva roky překládala beletrii, dvacet roků vydávala knihy a nyní se plně věnuje vlastnímu psaní. 

Šikmý kostel je úvodním dílem zamýšlené trilogie; v současné době autorka pracuje na díle druhém.

Autorčiny webové stránky: www.karinlednicka.cz
Foto © Radka Homolová

OHLASY NA KNIHU

👉„Šikmý kostel vypráví o světě, který zmizel, a my jsme na něj zapomněli. Jezdíme do dalekých zemí poznávat staré civilizace a obdivovat města ztracená v džungli, a nemáme tušení, že jedno zmizelé město se nacházelo na severovýchodě naší země. 
   Karin Lednická nás ve svém poutavém, svižně plynoucím a dramaticky gradujícím románu zve na místa, jejichž pohnutou historii zapadaly vrstvy ubíhajícího času. Ráda jsem autorčino pozvání přijala a nechala se unést vyprávěním o světě, v němž bylo snadnější umřít než žít, o světě plném dolů, uhelného prachu, každodenní dřiny a zoufalství, ale také přátelství, lásky a naděje.“

Alena Mornštajnová, autorka bestsellerů Hana a Tiché roky

 

👉 „Román Šikmý kostel od Karin Lednické mě zasáhl přímo do srdce. Od prvních stránek knihy jsem měla pocit, že cítím vůni louky, stodoly a chalupy, že všechny ty příběhy se dějí lidem, které dávno a blízce znám. Vždy jsem měla ke kraji kolem Ostravy a Karviné silné pouto. Jakoby se tam pod drsným a tvrdým povrchem schovávala spousta něžného citu.
   Ale po přečtení této románové kroniky dostal můj vztah ještě jiný rozměr. O mnoha dějinných událostech jsem neměla vůbec tušení. Kolik krve bylo prolito během česko­polského konfliktu. Kolik tragických osudů bylo zapomenuto. Ale díky tomuto textu se dostávají znovu na světlo a já věřím, že je to důležité. Že je důležité vědět, kdo byli ti, díky kterým jsme tu dnes my. Že je důležité vážit si každého dne života, jaký dnes můžeme žít.
   Šikmý kostel je mimořádný, citlivě a chytře napsaný román, který mi tyto zásadní věci připomněl. Krásnou formou. A tak to má v umění být.“

Martha Issová, držitelka Českého lva za roli hornické manželky a vdovy v televizní minisérii   Dukla   61

 

👉 „Téma ‚obyčejného člověka‘ semletého dějinnými událostmi je v současné české literatuře poměrně časté. Jako by právě teď ve společnosti dozrála doba k vypořádávání s často zamlčovanou minulostí.
   Šikmý kostel v kontextu podobně koncipovaných románů jednoznačně vyčnívá – jednak samotným tématem, jednak bravurní prací s prameny včetně orální historie, ale zejména díky nepochybnému talentu autorky, jež s řemeslnou zdatností propojuje osud jednotlivce s obrazem společnosti.“


Mirka Slámová, literární redaktorka a publicistka

 

👉 „U některých scén se mi písmena před očima zničehonic měnila na film – v téhle knížce čerstvě pokosená tráva doopravdy voní, pot v rozedřené ráně štípe, únava je k nevydržení a uhelný prach dusí. Jedno vím jistě: po přečtení Šikmého kostela se už na Karvinou, Ostravsko a Slezsko nebudu dívat stejně jako dřív. Ten kraj pro mě, rodilou Pražačku, získal dřív naprosto netušenou hloubku, barvu... a především historii. A Šikmý kostel se pro mě jednoznačně stává tím, čemu Anglosasové říkají eye­opener.“


Hana Pernicová,lingvistka, nakladatelská redaktorka a překladatelka

  
👉 „Šikmý kostel je po všech stránkách skvěle napsaný text, v němž se snoubí poetické pasáže se strohými, kde není jediné slovo zbytečné. Formou i obsahem výjimečný rukopis, který dává vzpomenout na dobu, kdy se psaly kompozičně náročné, ale zvládnuté velké romány plné emocí a silných lidských příběhů. (…) Autorka nešetří syrovými scénami, ale neuchyluje se ke zbytečnému naturalismu; je si dobře vědoma, že náznaky jsou často hrůznější než explicitní popis.“


Jiří Popiolek, nakladatelský redaktor, překladatel a publicista

 

👉 „... nejsou to ovšem jen osudy lidí v havířském kraji, na co autorka zaměřuje pozornost. Karin Lednická nastiňuje také historii slezského regionu a pohnuté události, které vypukly těsně po první světové válce. Čtenář s česko­polským konfliktem neobeznámený má nyní díky Šikmému kostelu jedinečnou možnost poznat všechny aspekty krvavé občanské války, na kterou dějepisci bůhvíproč zapomněli. Autorka konflikt popisuje jasně a srozumitelně, aniž by protežovala jednu či druhou stranu.“


Barbora Javorková, knihovnice a publicistka

 

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Šikmý kostel: románová kronika ztraceného města, léta 1894–1921
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.