Dva skuteční znalci, světoznámý britský malíř David Hockney a spisovatel a kritik Martin Gayford, si v ní jednoduše a srozumitelně povídají o umění. Čtenáři se s nimi vydají na dobrodružnou výpravu do historie zobrazování, od dávných jeskynních maleb až po počítač nebo displej chytrého telefonu. Po přečtení téhle knížky se na obrazy začnete dívat úplně jinak!
Na stěnách pravěkých jeskyní, starověkých freskách či středověkých malbách, na stránkách časopisů a novin, v knihách, ale i ve videohrách, laptopech a chytrých telefonech, všude tam objevíte neuvěřitelné množství všelijakých obrazů. Možná jste si už někdy položili otázku, proč se vlastně člověk už od věků umělecky vyjadřuje obrazem? A kam dál se může zobrazování ještě ubírat?
Podobné otázky, ale i řadu dalších si položili i autoři David a Martinem. Kniha je psána jako jejich dialog – rozhovor, v němž se snaží na tyto složité otázky dát jasné odpovědi. Na zásadních dílech dějin umění také přístupným způsobem seznamují čtenáře s důležitými pojmy a pomáhají jim je pochopit. Tvrdí, že film, fotografie, malba a kresba jsou hluboce propojené. Vysvětlují, jak se projevuje pohyb na statickém snímku, jakým způsobem lze v obrazu zachytit čas a prostor... Poodhalují tajemství toho, jak filmy a televize souvisejí se starými mistry, co vlastně obrazy ukazují – je to realita?
Kniha Tajemství obrazu dále sleduje klíčové okamžiky a zvraty ve způsobu zachycování skutečnosti a zahrnuje i ilustrovanou časovou osu důležitých vynálezů a slovníček pojmů. Obsahuje celou řadu reprodukcí uměleckých děl, která autoři považují za důležitá, a na atraktivitě jí dodává také nápadité, přehledné grafické zpracování a obrázky oceňované malířky a ilustrátorky Rose Blake, velké fanynky Davida Hockneye.
Na tomto místě určitě stojí za zmínku, že právě David Hockney, jeden z autorů knihy, malíř, kreslíř, grafik, scénograf a fotograf experimentující též s digitálním uměním, je dnes držitelem světového rekordu: jeden z jeho obrazů se totiž stal dosud nejdražším dílem žijícího umělce, když se prodal v přepočtu za více než dvě miliardy korun!
Inspirativní knížka by rozhodně neměla chybět v knihovničce žádného milovníka vizuálního umění, ale není pochyb o tom, že jako zajímavé čtení a průvodce světem umění a zobrazování vůbec ji ocení úplně každý. Jak upozorňuje David Hockney:
„Tahle kniha není napsaná jako běžné dějiny umění (kde obvykle najdete, jak se všechno postupně vyvíjelo) (…) Obrazy, které se líbí mně, mohou být dost odlišné od těch, které byste si vybrali vy, kdybyste psali svůj vlastní příběh o obrazech. Až budete knížku číst (nebo až vám z ní bude někdo předčítat), povídejte si o tom, co v ní vidíte. Když se totiž díváme na obrazy, používáme přitom naše vlastní hledisko. To je jedna z báječných vlastností umění, a proto ho vytváříme stále dál a dál.“