Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Václav Klaus ml.: Pondělní komentáře aneb Braňme normální svět

archiv revue
V Domě knihy byl 20. září hostem Václav Klaus ml., bývalý ředitel gymnázia PORG a expert na oblast školství. Představil knižní pokračování úspěšných Pondělních komentářů. Každý týden již přes 3 roky píše břitké komentáře pro server Novinky.cz...
Každý týden, již více než 3 roky, píše Václav Klaus ml. své břitké komentáře na Novinky.cz. Netýkají se jenom školství, ale především nestárnou v čase. Není to "pěna dní". Koneckonců, přesvědčte se sami.

Václav Klaus ml., bývalý ředitel gymnázia PORG a expert na oblast školství, přichází s knižním pokračováním úspěšných Pondělních komentářů. Každý týden, již více než 3 roky, píše břitké komentáře pro server Novinky.cz, které každé pondělí čte zhruba 200 tisíc lidí.

Václav Klaus ml. absolvoval Přírodovědeckou fakultu UK, přes 15 let vedl gymnázium a poté síť škol PORG. Středoškolský profesor matematiky, autor mnoha odborných článků a zatím jedné učebnice (Matematika pro trojkaře aneb Maturita v kapse; 2013), zakladatel Asociace aktivních škol (sdružuje přes 100 českých škol). Vede jeden z největších českých šachových klubů a dosud aktivně závodí na kole. Je členem expertního týmu předsedy ODS pro školství.


Do Ostravy jste přijel představit svou druhou knihu Pondělní komentáře aneb Braňme normální svět. Mohl byste definovat, co je pro vás normální svět?
Nejprve bych možná zmínil, proč jsem přijel do Ostravy. Já jsem se zařekl, že během kampaně nevytáhnu paty z Prahy, ale udělal jsem dvě výjimky. Byl jsem na setkání válečných veteránů v Brně a poté jsem neodolal přijet do Ostravy křtít knihu, protože tady Knihcentrum je kromě Neoluxoru na Václaváku asi jediné místo, kde lidé chodí na besedy o knihách. Byl jsem tady loni a řekl jsem si, že přijedu opět. Braňme normální svět vnímám jako svět, kde vás stát nebo cizí lidi s mandátem nebuzerují, nediktují, co máte dělat a nesnaží se vás stát hloupě regulovat.

Sám jste v jednom z posledních komentářů zmínil, že je těžké se neopakovat po těch třech letech, co komentáře píšete. Kde hledáte inspiraci pro nové komentáře?
Nejsnadnější je, když mě něco naštve, což není zase tak zřídka. Pak to jde lehce napsat. Když mám čas, tak si už od pondělí rozmýšlím, co bych mohl napsat.

Na čem je postavena vaše autocenzura?
Já mám nezávislou pozici, takže si píšu, co chci. Komentáře čte má manželka, která občas řekne, že něco už je moc, tak to tam třeba nedám. Snažím si to po sobě vždy několikrát přečíst a to je asi poslední autocenzura.

Můžete zmínit některé velikány slova, u kterých se inspirujete?
Nechci, aby to vyznělo tak, že bych se s nimi chtěl srovnávat, ale hodně jsem četl Čapka, miluju Čechova nebo Chestertona. To jsou asi tři zdroje inspirace a přijdou mi naprosto fascinující.

Vedete si nějakou statistiku svých komentářů?
To úplně ne, ale čísluju si je. Pak to mám v počítači rozděleno, co kde vyšlo a podobně.

Své texty píšete hovorovým jazykem. Měl jste nějaké reakce ohledně jazyka a některých nespisovných výrazů, které napíšete?
Měl, například ta starší generace to nenese úplně pozitivně. Pak třeba lidé z Moravy jsou daleko citlivější na spisovnost jazyka nebo na něco, co mají pocit, že je pražský argot, ale ono to tak není. Já jsem kluk ze sídliště, proto ten jazyk takto zní. Takže se omlouvám všem, kterým to vadí.

Často se mluví o tom, jak moc jsme svobodní. Jak jsme na tom podle vás v ČR se svobodou slova?
Daleko lépe než v Německu, Francii nebo některých jiných zemích. To si přiznejme. Daleko silnější je autocenzura. Ta svoboda slova v ČR je, ale jsou zde i lidé, kteří se ji snaží omezovat.

Často jezdíte na besedy přímo s učiteli. S jakými tématy se na vás obracejí?
Tak asi to, co vás nepřekvapí. Inkluze, byrokracie, ztráta hodnot, demotivace.

Jak dlouho si myslíte, že ještě dokážete psát Pondělní komentáře? Projevuje se u vás syndrom vyhoření?
Čte to asi 300 000 lidí týdně, takže je to příjemná zpětná vazba. Když to mám promyšlené, tak to asi za hodinu napíšu, takže to asi ještě chvíli vydržím psát.

Bude další kniha vašich komentářů?
Za mnou asi před pěti lety přišla paní nakladatelka z jednoho velkého nakladatelství a vydal jsem tam dvě knihy Matematiky pro trojkaře. Pak vyšlo několik dalších knih, a pokud to ještě někdo bude kupovat a bude to lidi bavit, tak možná ještě něco vyjde.

Jaký máte názor na kauzu Čapí hnízdo, která se teď řeší před volbami?
Já o té kauze nemám žádné podrobnosti, takže se mi do toho nechce moc pouštět. Pokud se mě ptáte na dotace od EU, tak si myslím, že to je jedna velká zlodějina.

Jak hodnotíte výuku novodobé historie na našich školách?
Já se bojím, že to budeme řešit ještě za sto let. On to není ani dějepis, když ti lidé ještě žijí, tak je to i trochu politika. Možná proto ve školách řeší tu starší hostorii.

Besedu moderovala: Sandra Procházková
Foto © www.lukasston.cz
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Pondělní komentáře aneb Braňme normální svět
Čeština

Pondělní komentáře aneb Braňme normální svět

0.0 0
199 163
Vyprodáno
Čeština

Pondělní komentáře aneb Pravda psaná s láskou

0.0 0
249 204
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.