Poutavé pamětí celosvětově uznávaného vědce českého původu Jardy Cervenky (* 1933), který od roku 1965 působil ve Spojených státech jako profesor lékařské genetiky na univerzitě v Minnesotě (věnoval se především cytogenetice).
Ve svých vzpomínkách zdařile evokuje atmosféru pražských Dejvic za německé okupace, v prvních poválečných i poúnorových letech, své neustálé souboje s tehdejšími "kádrováky", kteří se mu snažili znemožnit studium medicíny. O svém působení na americkém, ale i na dalších kontinentech, kde zakládal cytogenetická pracoviště (např. v Indii či Japonsku), píše velmi skromně, až asketicky.
Své místo si v autorově autobiografii ale našly i jeho cestovatelské expedice a vlastní literární tvorba (připomeňme jen, že je členem amerického i českého centra PEN klubu a Obce spisovatelů; za svou literární tvorbu získal v roce 2000 Cenu Richarda Sullivana v žánru krátké povídky, ale i další ocenění - Minnesota Voices Winner, japonskou Blue Jacket Prize, Cenu European Circle Franz Kafka a řadu jiných).