Máte rádi příběhy, při jejichž čtení vám běhá mráz po zádech? Milujete atmosféru starých hradů, opuštěných hřbitovů nebo strašidelných domů? Baví vás exkurze do historie a zajímá vás, jak se dříve psaly horory? Pak vítejte ve světě klasiků tohoto žánru.
Kniha 2x Mistři klasického hororu je soubor dvou novel. „Klenot sedmi hvězd“ napsal Bram Stoker (ano, to je on - tvůrce „Draculy“) a „Carmilla“ pochází z pera Josepha Sheridana Le Fanu. Oba žili a tvořili v 19. století, a pokud si na to už nevzpomínáte z hodin literatury, oba Irové patří k zakladatelům moderního hororu. Jestli chcete vědět víc o vzniku obou novel, vřele vám doporučuji doslov, který napsal Josef Pepson Snětivý z nakladatelství ČAS.
Novely se od sebe liší jako den a noc a spojuje je pouze stejný žánr. „Klenot sedmi hvězd“ je rozsáhlejší a více popisné dílko inspirované kletbami egyptských faraonů. „Carmilla“ je kratší a svižněji napsaná erotická novela o krásné upírce. „Klenot sedmi hvězd“ vypráví v ich-formě mladý advokát Malcolm, který je zamilovaný do hlavní hrdinky. Margaret působí na první pohled jako obyčejná dívka z bohaté rodiny, ale záhy se ukáže, že ona i její otec skrývají temné tajemství. Margaretin otec je egyptolog a jejich dům je plný exponátů z cest. Zápletka začíná ve chvíli, když je Margaretin otec napaden divokým zvířetem a upadá do kómatu.
V jeho domě se shromáždí několik oddaných přátel a ti nevěřícně zírají na dopis, který po sobě starý pán zanechal pro případ, že by se s ním něco stalo. Záhada střídá záhadu a Malcolm s pomocí Margaret se snaží přijít věcem na kloub. Pátrají v minulosti zraněného, vyptávají se jeho známých a vyšetřování jim komplikují hrůzostrašné jevy, které se začnou v domě objevovat. Netrvá dlouho a Malcolm zjistí, že kóma souvisí s kletbou královny Tery. Ta kdysi vládla celému Egyptu, a protože byla mocnější než kněží, připravila své tělo na vzkříšení.
Ačkoliv příběh vypráví Malcolm, jeho milovaná dostala mnohem více prostoru než všichni mužští aktéři dohromady. Styl vyprávění je poplatný době vzniku a pro současného čtenáře je úžasné sledovat, jaké texty se psaly před sto lety. Pro někoho mohou být některé pasáže příliš popisné, někomu mohou připadat Margaretiny názory přepjaté, ale i tak vás příběh strhne a nepustí, dokud nebudete na poslední stránce.
Hlavní hrdinkou „Carmilly“ je mladá Laura vyrůstající s otcem a služebnictvem na rozlehlém panství. Lauře chybí přítelkyně, a protože se nemůže stýkat s mladými muži, touží po lesbických něžnostech, které byly v její době a společenské třídě naprosto běžné. Za podivných okolností se seznámí s tajemnou Carmillou. Lauřin otec pozve Carmillu do svého domu a mezi dívkami vzplane milostný cit. Carmilla se chová podivně, a i když víte, co za tím je, některé scény vám naženou parádní strach. Laura je stále stejně nevinná a čtenář zakouší hrůzu, protože ví, co je Carmilla zač.
Upíři se do té doby v literatuře neobjevovali, a tak se Sheridan Le Fanu stal průkopníkem vampýrských ság. Jeho Carmilla má všechny znaky svých dnešních literárních kolegů, ale pár věcí u ní funguje jinak. Díky tomu na čtenáře čeká několik překvapení. „Carmilla“ se dočkala nespočtu filmových zpracování a stala se slavnou i kvůli několika žhavým lesbickým scénám.
Klenot sedmi hvězd je filozofičtější než Carmilla, ale ta je více akční. V „Klenotu sedmi hvězd“ má důležitou roli láska a „Carmilla“ je v tomto ohledu poněkud cynická. Styl psaní „Carmilly“ bude pro dnešní čtenáře přístupnější, ale v „Klenotu sedmi hvězd“ se můžete kochat neobvyklými slovními spojeními a obraty. Každopádně oba příběhy stojí za přečtení.
Autor: Veronika Černucká