Jak vlastně poker vznikl? To záleží na tom, jestli právě hovoříte s Číňanem, Angličanem nebo Američanem. Číňan vám poví, že karty a poker jsou původem čínský vynález. V Číně se poprvé karty hrály už někdy kolem roku 900 našeho letopočtu. Angličané zase věří, že poker vzešel z jejich středověké hry nazvané brag. A Američan Joe Cowell v roce 1829 napsal, že je poker původem čistě americká hra. Ať tak či onak, poker se tak, jak jej známe dnes, hraje od 19. století. Nejznámější a nejoblíbenější verze Texas Hold´em poker se hrála poprvé ve městě Robston v Texasu a trvalo velmi dlouho, než se rozšířila. V Las Vegas si ji hráči mohli poprvé zahrát až téměř 70 let (1967) po jejím vzniku.
2. Vášeň slavných
Vzrušení, napětí, usilovné přemýšlení, šustění karet, krůpěje potu stékající po čele… Mámení pokeru podlehla spousta celebrit, jako je Ben Afleck, Mimi Rogers, James Woods. U nás patří mezi známé hráče Leoš Mareš, Daniel Nekonečný, Alois Náhlovský nebo třeba Michaela Dolinová.
3. Příběh 4 barev
Přemýšleli jste nad tím, odkud se vlastně vzaly 4 barvy? Jejich původ je překvapivě logický. Piky představují královskou rodinu, káry obchodníky, kříže venkovany a sedláky a srdce duchovenstvo. Roku 1937 se objevil pokus o přidání páté barvy, ale protože se nikomu nechtělo kupovat nové karty, nápad upadl v zapomnění.
4. Láska u karetního stolu
Zejména nezadané čtenáře potěší, že při partičce pokeru může přeskočit jiskra a vzplanout láska na celý život. Příběh o setkání pokerových hráčů Jeffa Zuckermana a Patty Kruger připomíná červenou knihovnu. Dvojice se seznámila přímo u karetního stolu a ze slečny Kruger se brzy stala paní Zuckerman. Také jeden z nejlepších a nejznámějších pokerových hráčů na světě, Daniel Negreanu, našel svou lásku, Amandu Leatherman, při hře.
5. Stovky až tisíce aplikací
Kterýkoliv vášnivý hráč může hrát v podstatě kdykoliv a odkudkoliv. Na internetu najdete stovky až tisíce aplikací navržených pro hru, sledování nebo zdokonalování se v pokeru. Díky velké oblibě pokeru je programování těchto aplikací pro vývojáře doslova zlatým dolem, a proto se můžete těšit na stále nové a nové vylepšené verze. Mezi nejpopulárnější patří třeba Jackpot Poker, Zynga Poker nebo World Series of Poker.
6. Amerika, mekka pokeru
Hledat v USA člověka, který nezná pravidla pokeru, je jako hledat jehlu v kupce sena. V poměru k počtu obyvatel zde hraje poker nejvíce lidí na světě. Pravidelně si podle statistik zahraje partičku okolo 65 milionů Američanů.
7. Pokerový slang
Pokud jste už pronikli do tajů této hry, dáte nám jistě za pravdu, že hlášky, které někdy v zápalu hry padnou, bývají kuriózní. Pokerový slang je totiž mluva veskrze květnatá. Pokud byste si zahráli partičku s americkým hráčem, vytáhnout by na vás mohl třeba tyto perly:
AA = American Airlines (inspirováno známými americkými aerolinkami)75 = Heinz (podle 57 druhů světoznámé značky kečupu)55 = Speed limit (rychlostní omezení na amerických silnicích – 55 mil/h)52 = Bomber (vojenské letadlo B-52)
Výčet podivuhodných faktů a kuriozit o pokeru by mohl pokračovat dál a dál. Chceme však dát prostor také vám. Jaké zajímavosti jste o pokeru slyšeli vy? Nenechávejte si je pro sebe a napište nám do komentářů.
Autor: Michaela Nečasová