Alena Mornštajnová: „Díky Haně začali čtenáři objevovat i mé předešlé knihy."

archiv revue
Její knihy mizí z pultů knihkupectví závratnou rychlostí, na besedách se čtenáři tlačí jeden na druhého. Pro Alenu Mornštajnovou, která patří mezi nejoblíbenější české spisovatelky, to musí být krásný pocit. Díky její Haně poznala spousta čtenářů i dva předchozí romány – Slepou mapu a Hotýlek. Po Haně přišly Tiché roky a nyní píše Alena Mornštajnová další román, kterého se autorčini fanoušci nemohou dočkat.
Převyprávět knihu do divadelního jazyka není jednoduché a často se to nepovede. Jak to bylo v případě knihy Hana, povedlo se?
Román Hana má několik časových rovin. Pokrývá období od třicátých do šedesátých let dvacátého století a příběh nevypráví lineárně, ale jen postupně a pomalu odkrývá události, které se odehrály v minulosti a poznamenaly osudy hlavních hrdinek a hrdinů. Myslela jsem si, že takto vyprávěný příběh na divadelní prkna převést nelze, ale panu Martinu Glaserovi
z Národního divadla Brno se to podařilo na sto procent. Sledovat, jak postavy, které jsem napsala, ožívají, pro mě byl silný zážitek. Všichni herci jsou skvělí a paní Eva Novotná je tou nejlepší Hanou, jakou jsem si mohla přát.

Četla jsem, že jsou prodána také práva na film. Podařilo se sehnat finance a dočkáme se nakonec filmového zpracování?
Film by měl vzniknout ve společnosti Happy Celluloid režiséra Milana Cieslara. Doufám, že je všechno na dobré cestě a že se Hanu podaří natočit.

Neposune film knihu někam jinam? Zůstane zachována její atmosféra?
V to pevně doufám, ale to je to jediné, co pro to mohu udělat.

Cítíte s každou další napsanou knihou větší zodpovědnost vůči čtenářům, když jste u nich právě Hanou odstartovala tak obrovský zájem?
Před Hanou jsem vydala dvě knihy – romány Slepá mapa a Hotýlek. Už jsem měla své čtenáře a jejich počet se díky Haně rozrostl a čtenáři, kteří mě dříve neznali, začali objevovat i mé předešlé knihy. Samozřejmě bych dalšími knihami své čtenáře nerada zklamala, ale při psaní na ně nemyslím. Přestože je psaní mnohdy nelehké a únavné, mám ráda ten p
roces, kdy přemýšlím nad příběhy, chováním svých hrdinů, nad jejich motivacemi, dobou a světem vůbec, mám ráda chvíle, kdy jsem sama u počítače a snažím se napsat smysluplnou knihu. Jestli se mi to podaří a kniha si najde i své čtenáře, je ale pokaždé ve hvězdách.

Je nějaká kniha, kterou jste v poslední době četla a která ve vás hodně zarezonovala?
Když píšu, čtu jen texty, které se týkají zpracovávaného tématu. Takže z úplně poslední doby žádnou knihu jmenovat nemůžu. Ale hodně silná pro mě byla Alias Grace od Margaret Atwoodové nebo povídky Alice Munroové.

Když zrovna píšete, nikdy neprozrazujete, o čem bude vaše nová kniha. Ani teď neuděláte výjimku?
Opravdu ne. :-)


Text: Kateřina Žídková
Foto: Vojtěch Vlk
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty

Hotýlek

4.9 11
od 259

Slepá mapa

5.0 1
od 245
Čeština

Hana

4.6 67
399 327
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více