BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Beseda: Renata Lien Čepelková - Dotyk jako lék z pohledu čínské medicíny

archiv revue
Knihu Dotyk jako lék, která vám dovolí nahlédnout za oponu tajemství sexu ve staré Číně, představila na besedě autorka Renata Lien Čepelková. Publikace vás rovněž seznámí s historickými milníky nejenom v sexu, ale i ve vztahu mezi mužem a ženou.

Co vás vůbec přimělo k nápadu dát dohromady knihu, která se dost věnuje sexu?
Já bych to uvedla na pravou míru. Sexu se věnuje asi jen z jedné třetiny. Já Čínu obdivuji z takového toho filozofického pohledu. Oni měli velmi pozitivní vztah k rodině a ten sex k tomu prostě patří.

Pokud jde o starověký pohled na sex, tak asi nejznámější knihou je Kámasútra. Jak se liší pohled této knihy od pohledu starověkých Číňanů?
Moc se to neliší, Kámasútra vznikla asi 200 let poté, co vznikly čínské příručky, z kterých vycházela. Co se týče poloh, tak ty se moc neliší.

Kdy vás začal zajímat orient?
Za to vděčím mému tatínkovi, který měl rád filozofii a mě to zajímá taky. Jako malá jsem tatínkovi rabovala knihovnu a hltala jsem informace. Po revoluci jsem měla možnost cestovat, navštívila jsem Asii a zamilovala se.

Kdy se stala tradiční čínská medicína vaší profesí?
Je tomu asi 15 let, kdy jsem podnikala a zároveň studovala čínskou medicínu. Zrušila jsem firmu a někdy ve 43 letech jsem začala dělat úplně něco jiného. Neměla jsem zdravotnické vzdělání, tak jsem začala studovat, abych se později stala diplomovanou sestrou.

Jak se proměnil pohled Čechů na tradiční čínskou medicínu?
Pozici má u nás složitou, ale postupně příznivců přibývá. Bohužel nám tady k tomu ještě chybí ta legislativa, aby to byl oficiální obor.

Funguje již někde ve světě model, kdy jsou praktikanti tradiční čínské medicíny kolegové s tradičními západními lékaři?
Funguje v Německu, Itálii, ve Španělsku a v USA.

S čím se na vás nejčastěji lidé obracejí?
Asi nejčastěji jsou to problémy s trávením, lidé se necítí dobře. Pak jsou to pohybové problémy, ženy řeší menstruační cykly. Hodně se také zabývám problematikou otěhotnění, abychom dosáhli přirozeného výsledku.

Jak to má tradiční čínská medicína s pojmem, který nazýváme psychosomatikou? Jak moc s tímto pojmem pracuje?
Kdybychom studovali tu starou čínskou medicínu, tak velmi hodně. Když se začnete věnovat akupunkturním bodům či bylinkám, tak základ pochází u psychosomatiky.


O autorce

Renata Lien Čepelková se narodila 26. 10. 1964 v Praze. Vystudovala Gymnázium Jana Keplera, po porodu syna pokračovala studiem na vyšší odborné škole pedagogické se specializací speciální pedagogika. Po roce 1989 začala pracovat v public relations a marketingu. Procestovala Írán, Pákistán, Vietnam, Indii, Thajsko, Čínu, Tibet, Barmu, Kambodžu, Laos, Etiopii, věnovala se studiu historie asijského světadílu, čínské medicíně a studiu masážních technik v Číně a Thajsku. 

Absolvovala studium tradiční čínské medicíny v TCM Institutu v Praze a studium na Vysoké škole zdravotnické v Praze. Uznávaná terapeutka a odbornice na orientální medicínu přichází po dvou veleúspěšných knihách o vlivu jídla na zdraví s knihou nejen o jídle, ale i o terapeutickém kouzlu lidského dotyku.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Dotyk jako lék z pohledu čínské medicíny
Čeština

Dotyk jako lék z pohledu čínské medicíny

0.0 0
249 204
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –