Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Beseda s Petrem Feldsteinem a Václavem Chaloupkou

archiv revue
Václav Chaloupka miloval koně už od malička. Chtěl jim být neustále nablízku. Tím žil mnohem víc než touhou po vlastním úspěchu, i když ani ten ho neminul. Stal se totiž čtyřnásobným vítězem Velké pardubické steeplechase. O svých splněných i nesplněných snech si vykládal v knize Dávat koním křídla se spisovatelem, publicistou a televizním dramaturgem Petrem Feldsteinem.

Kdy vás poprvé napadlo, že byste mohl napsat knihu o Václavu Chaloupkovi?
Petr Feldstein: Poprvé mě to napadlo možná při našem prvním setkání v roce 1977.

Proč ta kniha vyšla až v roce 2018?
Petr Feldstein: Já nevím, asi proto, že o to Václav moc nestál. Když jsem za ním přišel poprvé, tak říkal, že ještě není ta pravá chvíle, ale nakonec to vyšlo.

Jak velkou roli pro vás hrál fakt, že knihu napsal někdo, kdo vás dobře zná a ne někdo cizí?
Václav Chaloupka: Myslím si, že ta kniha není jen o sportovní kariéře, ale i o emocích, o koních, o příbězích. Člověk si tam trochu otevíral srdce a chtěl jsem, aby to psal můj nelepší kamarád. Mohl jsem tam říct všechno a myslím, že jsem zvolil dobře.

Kdykoliv se koná nějaký dostih, tak se strhne řada kritiky ohledně úlohy koní v dostizích. Poznáte, jestli koně dostihy baví?
Václav Chaloupka: Kůň od přírody bojuje o své místo. Ty koně to baví a chtějí závodit. Koně milují dostihy, kdyby nesoutěžili, tak by nebyli tak krásní.


Petr Feldstein:
Já bych to jen potvrdil a souhlasím s tím, co Václav říkal.

Existují třeba i koně flegmatici nebo naopak nerváci?
Václav Chaloupka: Je to úplně stejně jako u lidí. Mají stejnou povahu jako lidé.

Vzpomenete si na všechny koně, se kterými jste vyhrál nějaký dostih?
Václav Chaloupka: Já jsem si statistiku úplně nedělal, ale bylo jich hodně. Asi bych je nevyjmenoval všechny z hlavy, ale vzpomněl bych si na ně.

Jaké jsou u nás podmínky k výchově špičkových dostihových koní?
Václav Chaloupka: Máme výhodu, že je zde i učiliště v Chuchli. Škoda je, že když se objeví nějaký talent, tak utečou do zahraničí. Je to také otázka peněz.

Jaký je u nás divácký zájem o dostihy?
Václav Chaloupka: Překvapivě je o to veliký zájem, dostihy navštěvuje hodně lidí, rodiny s dětmi, což je hezké.

Petr Feldstein: Dostihové sporty jsou u nás hodně sledované. Úroveň zázemí značně pokulhává za diváckým zájmem.

Když se vrátím k vaší aktivní kariéře, jaký byl pro vás nejsilnější okamžik?
Václav Chaloupka: Asi moje první vítězství s Korokem bylo fantastické, je to neskutečný zážitek. Velice emotivní.


O autorovi

Petr Feldstein je absolventem Karlovy univerzity (1966). Za tzv. normalizace po srpnu 1968 nemohl pro předcházející novinářskou činnost svou profesi vykonávat. Byl mj. náborářem v divadle, studnařem, korektorem, propagačním referentem na Státním závodišti. Od března 1990 působil v Československé, později České televizi, a to jako zástupce šéfredaktora, později dramaturg. Je mj. autorem cyklu Sláva vítězům o nejvýznamnějších českých sportovcích 20. století a scenáristou řady dalších, převážně sportovních dokumentárních televizních filmů. V roce 2013 obdržel Cenu Oty Pavla udělenou Českým olympijským výborem.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Dávat koním křídla
Čeština

Dávat koním křídla

0.0 0
399 327
Vyprodáno
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –
Sbírka Millennials obsahuje její populární texty (stejnojmenná báseň má na Instagramu 1,4 milionu zhlédnutí) a hluboký pohled do lidské duše, ve kterém se najde každý z nás. Čeká i s podpisem autorky Kateřiny Pokorné na 3 výherce!
Prémiový obsah
číst více
Gabriela Končitíková se studiu odkazu Baťa věnuje sedmnáct let, je autorkou několika knih na toto téma, věnuje se přednáškové a lektorské činnosti, působí jako ředitelka Nadace Tomáše Bati.