BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Beseda: Taťána Míková a Pavel Karas - Když se blýská na časy

archiv revue
V březnu se v Domě knihy konala beseda a autogramiáda oblíbených televizních moderátorů - meteorologů České televize, kteří poodhalili tajemný svět atmosférických jevů. Představili zde svou novou knihu Když se blýská na časy.

Jak vznikal koncept knihy a jak jste se rozhodovali, co všechno vlastně chcete čtenářům sdělit a předat?
T. Míková: My jsme se snažili, aby v knize bylo vše, co by mohlo o počasí zajímat každého jednotlivce. Ten, kdo umí číst, by měl v knize najít většinu odpovědí na podstatné otázky, které ho zajímají.

P. Karas: Když kniha vznikala, tak jsme si rozdělili témata. V průběhu jsme se dostali i k informacím, které pro nás byly nové.

Kdo přišel s nápadem, že napíšete další knihu, která se bude věnovat meteorologii?
T. Míková: My jsme se shodou okolností potkali s šéfredaktorem Albartos média, který si přál, aby vznikla praktická kniha a našla se v ní také širší veřejnost.

P. Karas: Když jsme se sešli s kolegy, tak jsme si dali dvanáct témat i kapitol, kterými bychom se chtěli zabývat. O ty složitější kapitoly jsme losovali.

Když pozoruji debaty o počasí ve veřejném prostoru, tak mám dojem, že jsou Češi neustále nespokojeni s počasím. Jak dalece se Češi zajímají o atmosférické jevy?
T. Míková: Já souhlasím, že s počasím nejsme nikdy spokojeni. A pokud jde o zájem o počasí, je to různé. Obecně si myslím, že se český divák o počasí zajímá a dokonce si myslím, že více než o politiku.

P. Karas: Co Čech, to meteorolog. Lidé často debatují o počasí.

Dá se říct, které místo na světě má nejstabilnější počasí?
T. Míková: Zajímavá otázka. Já bych řekla, že relativně vyrovnané jsou tropické pouště. Pokud jde třeba o teploty, tak takovým ideálem jsou Azorské ostrovy, kde jsou celý rok teploty od 18 do 22 stupňů Celsia.

Jak složité je vytvořit dlouhodobou předpověď?
T. Míková: Záleží na tom, čemu říkáme dlouhodobá předpověď. Z našeho pohledu jsou předpovědi na jeden den, střední období od dvou do sedmi dní a vše, co je nad sedm dní by měla být dlouhodobá předpověď.

Jaký je váš pohled na klimatické změny?
T. Míková: V první řadě chci říct, že žijeme v době klimatických změn. Klima, ve kterém žijeme v posledních 28 letech je úplně jiné než to z dřívějších let, na těch číslech je to jednoznačně vidět.

P. Karas: Posledních pět let bylo nejteplejších v historii pozorování. Z dvanácti měsíců bylo deset teplotně nadprůměrných.

Hrozí v nějakém dohledném horizontu, že bychom v České republice přišli o nějaké z ročních období?
P. Karas: My už delší domu pozorujeme, že jaro a podzim už nejsou tak výrazné roční období jako léto a zima.

T. Míková: Letos prožíváme přechod od zimy k jaru tak, že už několik týdnů zažíváme pár teplých a pár studených dní. Neustále se to střídá a mění.


O autorech

Dva z autorů knihy Když se blýská na časy se potkali při vysílání prvního televizního počasí v Československu, které využívalo počítačovou grafiku. Byl to pořad Každá sudá na programu OK3. Oba meteorologové od té doby spolupracují, a to nejen v televizních pořadech Počasí, ale i na dalších projektech: např. jejich první kniha, která popularizovala počasí a klima, Skoro jasno, vydaná v roce 2007, byla i po dotisku do dvou let vyprodaná. A tak vydali spolu s kolegy Alenou Zárybnickou a Michalem Žákem novou. Jak vznikala, a třeba i jak se tvoří televizní předpověď počasí, budou vyprávět 12. března od 16 hodin.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Když se blýská na časy
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –