Co vás přivedlo ke spojení stravy a únavy? Jak vznikla ta inspirace?
Inspirace přišla od nakladatelství GRADA, které knihu vydalo. Zhruba před pěti lety jsem napsala článek „Pomocí stravy proti únavě“. Těch pět let byl na internetu, pak si to tam přečetl někdo z nakladatelství, oslovili mě a zeptali se, zda bych na toto téma chtěla zpracovat knihu. Přišlo mi to naprosto geniální, protože moji klienti se neustále potácí v bludném kruhu únavy a nevědí, jak udělat krok stranou. Tak jsem si říkala, že pomůžu lidem, sesumíruju své myšlenky, zkušenosti, které jsem načerpala během své praxe.
Jak jste volila témata, která tam musíte zahrnout, aby to bylo komplexní?
Napsala jsem to na jeden zátah, asi za čtyři měsíce. Každý den jsem psala hodinu. Kapitoly vycházely zase z praxe: klienti nejedí omega3, které jsou velmi důležité, pijí hodně kávy, jedí málo vlákniny, nadužívají sacharidy, neumějí připravovat saláty, což je naše enzymatická nálož. Takže všechny chyby z jejich jídelníčku jsem pak použila do knihy.
Nakonec jste zařadila i recepty, pro ty, kteří by chtěli praktický návod. Jak jste vybírala, co tam zařadit?
Recepty jsem vymyslela. Vybírala jsem to, co je v naší rodině TOP, tedy naše nejmilejší dezerty, hlavní jídla, polévky i nápoje.
Co by měla kniha přinést čtenářům do života, do jejich stravování?
Snažila jsem se, aby kniha byla přátelská a neodradila je hned na začátku, aby tam byly příklady, protože pomocí nich dokážeme snáze kráčet a chtěla jsem, aby to bylo vše uchopitelné.
Máte nějaké další náměty ke zpracování?
Píšu druhou knihu, bude věnovaná bylinkám, jak je můžeme zařadit do jídelníčku, co si můžeme nasbírat a nasušit. Ten, kdo si knihu přečte, bude vědět, jak si zařadit zdravé plody do života.
Besedu moderovala: Sandra Procházková