Konec roku byl ke čtenářům již tradičně velmi štědrý. Není tak úplně jednoduché se v té záplavě titulů vyznat. Přesto pár knih nad ostatními přeci jen vystupovalo a právě jednou z nich byla i Dívka v ledu Roberta Bryndzy, kterou na český trh uvedlo nakladatelství Grada. Přídomek světový bestseller č.1 na přebalu knihy sice u někoho může vyvolat určité pochybnosti, avšak věřte, že v tomto případě není rozhodně bezpředmětný.
Jméno autora bude pro české čtenáře patrně velkou neznámou, avšak věřte, že Robert Bryndza rozhodně není na literárním poli žádným nováčkem. Tento britský autor žijící na Slovensku má za sebou již řadu romanticky laděných humorných knih pro ženy. Největšího úspěchu však dosáhl až s Dívkou v ledu, která je i první autorovou knihou, která se dočkala českého překladu. Ostatně právě Dívka v ledu se v Anglii a Spojených státech stala doslova senzací, které se prodalo více než milion výtisků a pro řadu čtenářů tak bude opravdovým překvapením roku 2016.
Robert Bryndza se stejně jako řada dalších autorů veze na současné popularitě krimi žánru. Rozhodně však nejde říct, že by jeho kniha byla jen další do počtu. Dívka v ledu si rozhodně zaslouží naší pozornost a neměla by uniknout žádnému fanouškovi tohoto žánru. Pokud však již teď máte přehnaná očekávání, poradím snad jen toto nadšení malinko zmírnit, jedině tak si užijete tuto knihu naplno bez jakýchkoliv předsudků, či přehnaných nároků.
Autor v této knize představuje postavu inspektorky Eriky Fosterové, která se stejně jako řada dalších podobných hrdinů tohoto žánru neustále potýká se svou minulostí, která ji pronásleduje takřka na každém rohu. Z letargie by ji však mohl dostat nový případ. Nebude se jednat o nic menšího než nález mrtvé dívky z vlivné aristokratické rodiny v zamrzlém jezírku. Je tedy jasné, že každý její krok bude pečlivě sledován a především rodina mrtvé dívky v ledu se bude za každou cenu snažit uchránit svou tvář. Erika tak jde prakticky proti všem, bude však její odhodlání stačit k dopadení vraha, který je vždy o několik kroků před ní?
Díky tomu, že má Robert Bryndza blízký vztah ke Slovensku, sám zde žije a má zde manžela, rozhodl se jej promítnout i do své knihy. Sama Erika Fosterová je původem Slovenka, která emigrovala do Británie a započala zde poměrně úspěšnou policejní kariéru. Díky tomu bude tato kniha pro řadu čtenářů více atraktivní. A i sama hrdinka nám tak bude přeci jen sympatičtější. To však není jediné lákadlo této knihy.
Ve své podstatě se dá říct, že se jedná v současnosti o jednu z nejlepších detektivek na trhu. Moc zásadních nesrovnalostí zde opravdu nenajdete a vše více méně funguje jak má. Ostatně autor zbytečně neexperimentuje a nepřichází s žádnými převratnými novinkami. Na druhou stranu, nač měnit něco, co bezvadně funguje. Navíc je celá kniha úžasně čtivá a tak i přesto, že nepatří k nejkratším vám moc dlouho nevydrží. O napínavé momenty a zvraty zde skutečně není nouze a autorovi se daří udržet čtenáře na vážkách až do samého konce. Samozřejmě zdatnější řešitelé odhalí vraha dříve, avšak ani to nebrání si užít knihu až do samého konce.
Menší výtkou by tak snad mohlo být jen to, že i zde hlavní postava trpí nějakými problémy. Pomalu ale jistě se z toho stává standard a čtenáři tak budou mít za chvíli problém nalézt v knihách nějakého “normálního” detektiva. Vliv severských detektivek se tak nezapře ani zde, což je možná škoda. Přeci jen ta “normálnost” by ještě více odlišila tuto knihu od konkurence a pro mnohé čtenáře by se tak mohla stát ještě více atraktivní.
Pokud bychom byli opravdu důslední, určitě by se dalo knize vytknout více věcí, jako celek však funguje naprosto perfektně a řadí se k tomu nejlepšímu co v rámci žánru můžeme v současné době nalézt. V této knize tak dostáváme další nadějný úvod kriminální série, kterou by měla čekat zářná budoucnost. Ostatně o pravdivosti tohoto tvrzení se můžeme přesvědčit již na počátku března, kdy vychází druhý díl série, tentokrát pod názvem Noční lov.
Autor: Petr Čapek