Víte, že Magdalena Dobromila servírovala „tatarský biftek“?
Domácí kuchařka je grunt české kuchyně. Při čtení si teprve uvědomíte, že už vše bylo vymyšleno a její následovníci už vlastně jen přizpůsobovali její recepty a doporučení době. Pochopitelně se za 200 let mnohé změnilo, kuchařky mají méně času, ale zase mají různé nástroje, které jim usnadní život, třeba o elektrické troubě, mixéru, krouhači či hnětači si mohla nechat pouze zdát! Ano, některé recepty jsou složité a vyžadují spoustu času. Také některé ingredience jsou nedostupné. Přežívá názor, že Magdalena Dobromila Rettigová vařila těžce a nemoderně. Omyl! S Magdalenou Dobromilou si vaření užijete! A navíc je to nesmírně půvabné čtení.
Jaroslav Sapík o Magdaleně Dobromile a její Domácí kuchařce:
Magdalena Dobromila Rettigová byla z mého hlediska první kuchařka, která zmapovala bohatost naší kuchyně. Slovo „naší“ musíme brát pochopitelně lehce s rezervou, jelikož žila v době, kdy se na našem území prolínala spousta kuchyní, byl zde například vliv německý a židovský.
Veškeré recepty byly psány zcela srozumitelně, tak aby podle
nich mohly vařit začátečnice i zkušené kuchařky. A mně se líbí, že ponechávala i prostor fantazii kuchařky. Recepty nejsou naprosto podrobně popsané a pouze zkušenost kuchařky, ale i zařízení, na kterém vaří, každý recept dotáhne do zdárného konce. Vařit se musíte učit, teprve zkušenost z člověka udělá kuchaře.