Dům na Baker Street je originální a nápaditý počin okořeněný humorem

archiv revue
Ačkoliv je příběh vyprávěn z pohledu ženy, protože ho v první osobě vypráví paní Hudsonová, Dům na Baker Street zaujme a pobaví i mužské čtenáře. Za klíčovou zápletku by se nemusel stydět ani Doyle a mrtvé jsem přestala počítat, když se jejich počet přehoupl přes první desítku.
Legendární patrový domek uprostřed Londýna, perverzní vyděrač, podezřelé sebevraždy a desítky vražd. Ne, nejde o nové dobrodružství Sherlocka Holmese a jeho pomocníka doktora Watsona. Tito pánové jsou zde pouze do počtu a těmi, kdo ve skutečnosti excelují, jsou Martha Hudsonová a Mary Watsonová.

Anglická autorka Michelle Birkbyová se v předmluvě této novinky z nakladatelství Grada vyznává ze své lásky a nekonečného obdivu k Sherlockovi, se kterým se coby vášnivá čtenářka seznámila ve svých třinácti letech, ale podle mě to vůbec nebylo nutné. Nadšení z Holmesových dobrodružství na vás dýchne z každé stránky a vy se z tepla domova přenesete do temných uliček Londýna, kde bují zločin.

Dům na Baker Street nezapře ženský rukopis. Birkbyová je citlivá vypravěčka, která se na rozdíl od svého předchůdce nebojí emocí a sentimentu. Její vyprávění je živé, upřímné a jistým způsobem poetické. Duchovní otec Sherlocka Holmese, spisovatel sir Arthur Conan Doyle, byl veleben jako mistr epigramu a zkratky, kdežto Birkbyová si dala záležet i na popisech, charakteristikách a navození atmosféry.

Ačkoliv je příběh vyprávěn z pohledu ženy, protože ho v první osobě vypráví paní Hudsonová, Dům na Baker Street zaujme a pobaví i mužské čtenáře. Za klíčovou zápletku by se nemusel stydět ani Doyle a mrtvé jsem přestala počítat, když se jejich počet přehoupl přes první desítku. Detektivních linií je zde několik a všechny jsou poměrně brutální. Jako detektivka je Dům na Baker Street originální a nápaditý počin okořeněný humorem a špičkováním mezi dvojicí Hudsonová – Watsonová a dvojicí Holmes – Watson.

Autorka ctila předlohu a nepouštěla se do žádných experimentů ani novot. Hojně zde odkazuje na povídky a romány, ve kterých Holmes vystupoval, a nijak se nebála využít Doylovy vedlejší postavy. Hodně zábavná je například Irene Adlerová anebo Mycroft Holmes. Birkbyová fabuluje a rozvíjí jejich osudy a vy se budete báječně bavit. A je přitom jedno, zda znáte předlohu, anebo je toto vaše první seznámení s nejslavnějším detektivem všech dob.

Jak již bylo řečeno, vypravěčkou příběhu je Martha Hudsonová, hospodyně Sherlocka Holmese. V prvních kapitolách vás seznámí se svým krátkým manželstvím a vysvětlí vám, jak se stalo, že je z ní majitelka londýnské nemovitosti. Hudsonová má neustále na zřeteli čtivost svého příběhu, se čtenáři komunikuje a vyžaduje od nich aktivní spolupráci. V románu figuruje jako postarší laskavá dáma se srdcem na pravém místě. Když její podnájemník odmítne jistou klientku, Martha ji pozve do kuchyně, kde se jí dotyčná nad šálkem čaje a skvělými koláčky svěří se svým trápením.

Martha záhy získá spojenkyni v manželce Johna Watsona a spolupráce obou dam funguje na principu Velký detektiv a jeho pomocník. Paní Hudsonová důvěřuje svým dedukčním schopnostem, zato Mary je do všeho hrr. Na obě ženy čeká spousta dobrodružství a řada věcí, které je zapotřebí vyřešit. Jejich protivník je bezohledný mizera zneužívající lidských slabostí a rozhodně jim nechce dát nic zadarmo. Během vyšetřování zemře hezká řádka lidí a tipuji, že to budou ti, které budete považovat za pachatele.

Birkbyová je v tomto ohledu naprosto nevypočitatelná a lehce škodolibá. Baví ji vodit vás za nos a předkládat vám další a další falešné stopy. Ona i její aktéři si nechávají v rukávu spoustu es, a tak se těšte na řadu parádních překvapení. Sir Arthur Conan Doyle měl řadu epigonů, kteří se snažili pokračovat v jeho díle, a Michelle Birkbyová je jednou z mála, kterým se to podařilo. Dům na Baker Street je skutečná lahůdka, proto ji vřele doporučuji všem milovníkům napětí a dedukce.

Autor: Veronika Černucká
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Dům na Baker Street
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Dagmar Pecková, hvězda operní scény, nás překvapuje svou novou knihou Ty vole se neříká, která vychází 20. listopadu v Nakladatelství Kazda. S typickou upřímností a humorem sobě vlastním odhaluje zákulisí svého života i umělecké kariéry. V tomto exkluzivním rozhovoru se dozvíme, co ji přivedlo k psaní, jak se vyrovnává s výzvami uměleckého života a proč se nebojí být kontroverzní. Od osobních ztrát po profesní úspěchy, od operních árií po divadelní prkna – Dagmar Pecková nám nabízí nečekaně otevřený pohled do svého světa.
Není pochyb o tom, že autorka úspěšné série Naslouchač patří skutečně právem k jedněm z nejlepších českých fantasy autorů. Právě vychází Urla, 4. díl této série, který vás opět vrátí do temného světa...
Přidali jsme nové odměny do věrnostního programu. Podívejte se a vyberte si svou odměnu.