Vlk pes člověk – nyní se slevou 50 %

Ferdinand Leffler: Příchází na mě doba růžová

archiv revue
Ve středu 19. září byl hostem Domu knihy známý zahradní architekt Ferdinand Leffler, autor mnoha oceněných projektů a realizací v České republice i v zahraničí. Je také tváří televizního pořadu Ferdinandovy zahrady a majitel ateliéru Flera, který patří k největším v Evropě.

Ferdinand Leffler vystudoval obor krajinné plánování v kombinaci se zahradním inženýrstvím na České zemědělské univerzitě. Absolvoval stáže ve Spojených státech amerických a Anglii. Pořádá také každoroční výstavu umění ve veřejném prostoru Umění ve městě, je spolumajitelem a jedním z kurátorů galerie exteriérového umění Flera Gallery. V rámci Flera Academy se snaží o osvětu v oblasti zahradní architektury a diskuzi mezi odbornou a laickou veřejností. Zpívá v rockové kapele Boys don´t cry. Má čtyři děti a s velkou rodinou žije v domku nedaleko Prahy. Ve vztazích i v zahrádkách oceňuje pravdivost a upřímnost bez přetvářky.

Žijte ve své zahradě

Hledáte inspiraci pro svou novou zahradu, nebo chcete něco udělat s tou stávající? Anebo se chcete prostě jen zasnít a nechat se unášet krásou zahradních scenerií?

Tato publikace přináší svěží a veskrze současný pohled na zahradu jako na přátelské místo, kde se vám bude dobře žít a kde budete trávit příjemné chvíle se svými blízkými. Na pečlivě vybraných snímcích špičkových fotografů se podařilo zachytit nejen ten nejkvalitnější design, ale i podmanivou atmosféru, jemnou krásu a genia loci mnoha kouzelných zahradních zákoutí. Kniha vás provede od prvotních úvah a plánování přes ukázky realizovaných zahrad až k praktickým radám a tipům.

Jak často se vracíte ke svým zrealizovaným projektům a jaké z toho máte následně pocity?Vracím se k nim rád a je to pro mě ta největší škola. Je smutné, když máte s majitelem zahrady takový vztah, že se tam bojíte vrátit. Mě se to naštěstí netýká. Vždycky se na ty zahrady vracím.

Většinou využíváte listnaté stromy a nemáte rád jehličnany. Proč tomu tak je?
Stále zelené rostliny jsou velice náchylné, a když přijde mráz, tak tu rostlinu zničí. Já se snažím dělat zahrady takové, aby patřily do krajiny. A tyhle keře do naší krajiny z mého pohledu nepatří. Jehličnany mám rád, ale většinou potřebují specifickou zahradu i její velikost. Když budu mít velikou zahradu a bude to zapadat to okolní krajiny, tak s nimi budu rád pracovat.

Jaký je váš názor na použití roundupu při tvorbě zahrad?
Je to svinstvo a všichni to vědí. Zůstává v půdě a já bych to na své zahradě nikdy nepoužil. Alternativou je mechanické odplevelení, a když máte 3000 metrů čtverečních zahrady a máte tam samé kopřivy, tak asi nemáte jinou možnost než použít roundup. Je to smutné, ale pravdivé.

Jak se vyrovnáváte s požadavky klientů na zastřešení bazénů?
To zastřešení je tak praktické, že to ani nemůžete klientům rozmlouvat. S bazény nepracuji jako s iluzí nasvíceného středomořského bazénu, ale naopak s bazénem pracuji jako s ufem, které na zahradě přistálo a snažím se ho umístit tak, aby mi nestrhával pozornost. Musí se umístit tak, aby neházel odlesky. A chce to perfektně zakrýt. Jsem rád, když přijde klient, který nechce bazén zastřešit. Poměr funkčnosti a estetiky je tady těžký.

Jakou zkušenost máte s proutěnými ploty a co si o nich myslíte?
Víte, já jsem si zamiloval proutěné ploty, když jsem jezdil do Anglie. Viděl jsem tam spoustu krásných zahrad, ještě za studií. Zjistil jsem, že je tady nikdo neprodává, tak jsem je sem začal vozit. Založil jsem si firmu prouteneploty.cz, která je prodává. Když jsem zjistil, kde všude se ty ploty dávají, tak jsem je po nějaké době přestal mít rád. I když jsem věděl, že proutěné ploty jsou fantastické a na spoustu míst fakt sednóu, tak se to s nimi obrátilo. Když se to dobře použije, tak je to super materiál. Nejvíce doporučuji lískové proutí, které má větší trvanlivost. Za dva roky změní barvu a do zahrady úplně zapadne a budete ho tam mít alespoň 20, 30 let. I pokud máte chuť budovat zahradu v anglickém stylu. Nemám moc rád stylizace do té české krajiny, ale ta Anglie je fajn, protože je to pro nás velice dobrá inspirace a do české krajiny padne. Anglie je opravdu v tomhle dobrá.

Jaký máte pohled na vysazování růží?
Na mě přichází doba růžová. Asi je začínám milovat a chci se je naučit. Já se za to nestydím, nejsem silný v kytkách, ale mám kolem sebe lidi, kteří jsou famózní, co se týče kytek. Kdybyste měli otázky ohledně kytek, tak bych vás odkázal na své kolegy. Co se týká růží, tak jim přicházím na chuť a strašně mě baví. Myslím si, že růže dnes v některých směrech nemají konkurenci a v příštích zahradách je určitě často uvidíme. Nevidím důvod, proč by je lidé na svých zahradách nezvládli.

Dá se zakomponovat do elegantní zahrady nějaký permakulturní prvek?
Permakulturní prvky svým způsobem používáme, ale až na výjimky se setkávám se zahradami, kde tyto prvky nejsou moc elegantní a působí jako nepořádek. Myslím si, že určitá dávka chaosu do těch zahrad patří, ale u permakulturních zahrad je toho někdy příliš a přetlačuje to estetiku. Já permakulturním principům tleskám, ale zároveň si myslím, že zahrada má být krásná.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Žijte ve své zahradě
Čeština

Žijte ve své zahradě

5.0 3
od 449
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Židovští podnikatelé zanechali v českých zemích nesmazatelnou stopu. O jejich vlivu, vizích, inovacích i o jejich krutém konci, jsme si povídali s autorem knihy Podnikání pod Davidovou hvězdou Pavlem Kosatíkem.
Básnířka Kateřina Pokorná, známá především pod pseudonymem Svojost, je novou vycházející hvězdou na poli české poezie. Svou osobitou tvorbou, kterou sdílí prostřednictvím videí na Instragramu, oslovila tisíce lidí. V rozhovoru jsme si povídali nejen o její sbírce Millennials, ale také o „svojosti“ a jejím tvůrčím světě.
„Bůh odpouští i těm nejhorším. Stačí se pomodlit.“ – citace z knihy, str. 114 –