Výpravná kniha o nejslavnějším pražském rodákovi Franzi Kafkovi přibližuje jeho život a dílo všem, kdo chtějí podrobněji poznat jeho svět. Ožívá v ní svět pražské německy psané literatury, svět jeho zájmů, rodiny a přátel a také svět prazvláštních příběhů, nad kterými si dodnes lámou hlavu čtenáři i odborníci na slovo vzatí. Autorem textu je dvojnásobný držitel ocenění Magnesia Litera, básník, překladatel a germanista Radek Malý. Ilustrace vytvořila Renáta Fučíková, přední česká ilustrátorka a držitelka řady tuzemských i zahraničních cen.
Srozumitelně a přitom poutavě je představen Kafkův život, jeho rodina, jeho vztah k ženám, ale především jeho přístup k literární tvorbě. Některá zásadní díla jsou představena zhuštěnou formou komiksu (např. povídka Proměna), z jiných děl v knize najdeme nově přeložené ukázky (např. Dopis otci). Smyslem ukázek i úvodních kapitol je ukázat Kafku jako člověka, který byl do značné míry formován okolnostmi své doby, na což se pod sugestivním vlivem četby a mnohačetných interpretací jeho děl zapomíná. Netradičně je též představen Franz Kafka jako člověk všední: sportovec a turista. Kniha klene oblouk až do současnosti, kdy se z Kafky nejednou stala značka výnosného obchodního artiklu.
Kniha Franz Kafka. Člověk své a naší doby připomíná nejen tohoto možná nejslavnějšího pražského rodáka, ale také vzácnou kulturní symbiózu, kterou soužití Čechů, Židů a Němců v jednom městě představovalo. Kromě seznámení se s Kafkou a jeho dílem by tedy čtenář měl pochopit, v čem spočívají příčiny hloubky a pozoruhodnosti nejen Kafkova díla, ale i jeho současníků.