Duševní nemoci v rodině této anglické autorky mají kořeny už u jejího dědečka Jamese Stephena, který měl těžkou depresi. Poté, co ho chytili, když běhal nahý ulicemi Cambridge, byl umístěn do ústavu, kde i zemřel.
Rodiče Virginie měli oba duševní poruchy a stejně tak i její bratři. Možná by se její bipolarita nezhoršila, kdyby si neprožila příšerné dětství. Její starší bratři ji sexuálně obtěžovali víc než devět let, což se po smrti matky ještě zhoršilo. Mnohokrát se pokoušela o sebevraždu a byla proto v nemocnici. Její terapie se skládala převážně z pravidelné stravy a spánku. Vždy před vydáním knih se u ní střídaly depresivní a manické fáze. Nikdy si nevěřila a nevěřila ani tomu, že něco umí. Byla podezřívavá, paranoidní a ve vyšším věku měla potíže udržet pozornost. Jednoho večera se vrátila domů celá mokrá a tvrdila, že uklouzla z náspu. O týden později si naplnila kapsy kamením a vydala se k řece, kde se i utopila. Bylo jí 59 let.
James Joyce
Vyrůstal s otcem alkoholikem a matkou, která byla kvůli nemoci velmi vznětlivá. Někteří literární kritici předpokládají, že onemocněl i na syfilis, což byl důsledek jeho náklonnosti k prostitutkám. Jeho dcera Lucy byla také nemocná, měla místy nezvladatelné chování a její agresivní výpady byly natolik závažné, že ačkoliv James Joyce neměl rád psychiatry, rozhodl se vzít dceru k švýcarskému Jungovi. Ten prohlásil, že je Joyce stejný blázen jako jeho dcera. Popsal je jako dvě osoby, které klesají na dno řeky, jedna padá a druhá se potápí. Lucyina nemoc vyvolala rozpad rodiny, protože se chovala neobvykle agresivně, především ke své matce. Joyce trpěl fobiemi, obzvlášť se bál psů, bouřek a vody. Kromě toho byl také hypochondr. Zemřel v Zürichu v 58 letech po operaci dvanácterníku.
Edgar Allan Poe
Říkali o něm, že je to člověk, který se nikdy nesměje. O jeho zdravotním stavu existuje několik hypotéz, ale ani jedna není prokázaná. Autor Jámy a kyvadlo a Havrana míval hluboké depresivní stavy, změny chování a přeháněl to s alkoholem i drogami, takže se předpokládá, že jeho diagnóza by mohla být bipolární afektivní porucha. Možná byly kořeny opět v rodině, možná ho deptala chudoba, nemoci, smrt rodičů. Začal hazardně hrát, období pití alkoholu střídal s abstinencí a míval halucinace. Byl melancholický, přecitlivělý a měl potíže se sebekontrolou. Už ve škole byl uzavřený a nikoho si nepustil blíž. Dodnes se neví, na co vlastně zemřel.
J. K. Rowlingová
Jedna z nejznámějších současných spisovatelek a autorka série o Harrym Potterovi se rozhodla promluvit a svém boji s depresí. Poprvé tuto nemoc zažila po rozvodu, kdy zůstala sama s novorozenou dcerou Jessicou. Neustále ji pronásledovaly paranoidní představy, že by Jessica mohla zemřít a každý den se budila překvapená, že její dcera ještě žije. A právě dcera byla důvod, proč J. K. Rowlingová vyhledala odbornou pomoc. Pomocí kognitivně behaviorální terapie se po devíti měsících dokázala vyléčit. A záchranu našla i v tužce a papíru. Začala psát, aby překonala těžké chvíle, a vznikla její první kniha Harry Potter a kámen mudrců.
-ice-