Pro všechny, kdo právě teď kroutí hlavou nad importovaným americkým svátkem – historie tohoto svátku sahá mnohem dál, než si Američané mohou pamatovat a začíná u Keltů, tedy u nás, v Evropě. Tehdy považovali 1. listopad za začátek nového kalendářního roku, a proto poslední den starého roku pořádali velkou oslavu na počest boha slunce a pána smrti. Této noci vycházeli mrtví z hrobů, aby navštívili místa, kde dříve žili. A lidé doufali, že je hluk, hudba a veselí odežene od jejich prahu.
Proč právě dýně?
Jestli považujete vydlabanou dýni za americkou tradici, tak jste na omylu. Tento zvyk pochází od starých Římanů, kteří stejně jako Kelti, věřili, že této noci vycházejí mrtví. Proto uhasili ohně, aby je nepřilákali, a před dveře i okna kladli různé druhy zeleniny, kterou předem vydlabali, aby zemřelí nemohli vstoupit.
V každém případě je Halloween příležitost, jak si vyzdobit dům, naaranžovat okrasné dýně, popř. nějakou vydlabat, dát si do vázy či na stůl krásně zbarvené podzimní listí, větvičky, kaštany, ořechy, dát za okno truhlíky s podzimní dekorací, která vám vydrží celou zimu a bude vypadat určitě lépe než zvadlé balkónovky nebo prázdné místo. A ten, koho Halloween baví, se může pustit i do speciálního menu nebo cukroví.
Jak na to?
Běžte na procházku do lesa a nasbírejte si barevné listí, suché větvičky, žaludy, kaštany, hodí se i mech. S pomocí tavné pistole si můžete sami vytvořit originální dekorace, jaké nemá nikdo jiný. Jestli chcete víc barev, než nabízí příroda, stačí vzít barvy a např. žaludy či některé větvičky nabarvit oranžovou a červenou. Zcela jistě zaujmou každého, kdo je ve váze uvidí a bude přemýšlet, odkud to máte. Podzimní listí můžete položit na stůl v obýváku, doplnit nějakým svícnem a okrasnou dýní a užít si příjemnou podzimní atmosféru.
Do truhlíků, kde možná ještě živoří balkónovky, nasaďte různé druhy vřesu. Má tu výhodu, že ať ho dozdobíte podzimními nebo vánočními dekoracemi, bude vypadat pořád dobře, a to dokonce i když ho zapomenete zalévat. V květináčích to sluší i dýním, jak vidíte na obrázku. A nezapomeňte na polštáře, deky, horkou čokoládu a dobrou knihu, protože bez těch si chladné a deštivé období neumíme ani představit.
A když už jsme u těch knih, pojďme si vybrat nějaký horor nebo thriller, které se tak dobře čtou, když se začne brzy stmívat…
Mlčící pacientka je fascinující psychothriller, který přečtete jedním dechem. Na první pohled dokonalý manželský pár, malířka a fotograf se seznámili, zamilovali a vzali. Pak jednou přišel pozdě z práce. Doma na něj čekala jeho žena s pistolí v ruce a několikrát ho střelila přímo do obličeje. Pak se zhroutila a už nepromluvila ani slovo. Ale přichází čas, kdy mlčící pacientka bude muset promluvit.
Duchové rodiny Folcroftů je název napínavého příběhu o domě posedlém duchy. Maminku Tary a Kylea odvezou do nemocnice a děti musí k babičce a dědečkovi. Oba jsou milí a jejich dům na úpatí hor působí idylicky. Ale kolem se dějí divné věci. Houpačka venku před domem se houpe sama od sebe, Peter se toulá pozdě v noci po domě, i když uvnitř nikdo není, dveře se někdy zabouchnou a závěsy za oknem se hýbou. Tara začíná mít podezření, že v domě straší...
Uprostřed noci, v domě na klidné ulici v příměstské Minneapolis, vetřelci tiše zavraždí rodiče Luka Ellise a naloží ho do černého SUV. Operace netrvá ani dvě minuty. Luke se probudí v Ústavu, v místnosti, která vypadá stejně jako jeho pokoj – kromě okna… Ústav - nejnovější horor Stephena Kinga - pro vás má dramatický příběh o dobru a zlu ve světě, kde hodní kluci vždy nevyhrají.
Příběh Traviče začíná před Rakvářem, ale je i jeho pokračováním.
Policistka Florence plní poslední přání umírajícího Larryho Glassbrooka a vrací se do Sabdenu. Právě tam ho totiž před třiceti lety dopadla a usvědčila jako nebezpečného sériového vraha. Ale Larry na smrtelné posteli tvrdí, že kostry čtyř dětí, které byly nalezeny poblíž bývalého městského sirotčince, tam nebyly pohřbené dlouho. Takže je tam musel někdo zahrabat poměrně nedávno, což otevírá celou řadu možností.
-ice-