Iveta Svobodová: ,,Píšu každý den, je to závislost.“

archiv revue
Podivné přátelství je název nejnovější knihy Ivety Svobodové. Píše psychologicky napínavé detektivky, ale také komediální divadelní hry a televizní seriály. Více o sobě prozradila v odpovědích na naše otázky.
Co vás přivedlo k psaní knih a kdy jste napsala svou první?
Psát jsem začala až kolem třicítky. Do té doby jsem hodně četla, a to hlavně detektivky. Mám ale ráda i Čechova, jeho ironii a nadhled. Miluji Jane Austenovou, která předběhla dobu tak o 100 let. Byla zakladatelkou žánru „Domestic novel“ a vyniká jemně ironickým pohledem na anglickou šlechtu.

Proč jste si vybrala detektivní žánr?
Miluji napětí, ale vadí mi, když na vás skrz řádky stříká krev. Spíš mě zajímá, co dokáže lidi dohnat k těm nejzávažnějším trestným činům. Zajímá mě psychologie masových i sériových vrahů. V jedné mé knize se hrdinka potýká s domácím násilím, v jiném kriminálním příběhu sleduji zločin jako následek špatných rozhodnutí a útěku od reality.

Jak vznikají vaše knihy? Píšete rovnou příběh, nebo si nejdřív připravujete, o čem budete psát?
Píšu každý den, je to závislost. Když nepíšu, tak přemýšlím, o čem budu psát. Osnovu příběhu si netvořím, nikdy nevím, kam mě příběh zavede. Doposud jsem psala na základě skutečných událostí, o kterých jsem slyšela v rozhlase, televizi a o jedné kauze jsem četla před lety v kriminalistickém sborníku. Důležité jsou pro mě postavy, které mají své klady a zápory, každá má své osobnostní rysy, ale také slabosti, a to mě inspiruje a vede příběhem jako labyrintem, spoléhám na psychologický instinkt.

Máte v roli detektiva raději ženy nebo muže?
To je mi jedno, jestli je to muž nebo žena. Před třiceti lety bylo žen na postech vyšetřovatelů pomálu, dnes je jich mnohem víc. V literatuře stále převládají jako policisté muži, tedy alespoň se mi to zdá.

Ve vaší nové knize Podivné přátelství jsou románově spojeny dva příběhy, a to hlavně neobvyklou dvojicí policistů...
Vytvořila jsem protikladnou dvojici vyšetřovatelů, aby se mohli dobře doplňovat. Starší polda, co má rád svíčkovou, miluje hokej a má normální rodinu. A právě u něj začíná svou kariéru vyšetřovatelky Kamila. Mladá holka, co má pár let po fakultě, chvíli se hledala, a nakonec se rozhodla pro práci u policie. Podivný způsob je jejich první velký společný případ a Falešné přátelství zatím poslední. Ty příběhy jsou propojené nejen postavami, ale také obloukem mezi současností a minulostí a název Podivné přátelství vystihuje kořeny špatných rozhodnutí v obou příbězích. Mimochodem: než se mi je podařilo spojit, vyšly mi další čtyři knihy, všechno samostatné příběhy.

Jakou novou knihu připravujete?
Neobvyklý detektivní román Když končí hra, ale moji dřívější kriminalisté v něm nejsou. Román se odehrává v současnosti, ale nitky pátrání čtenáře zavedou až do roku 1741. Policistů bude několik a případ rodového tajemství se odehrává v Praze, Paříži a na šlechtickém sídle poblíž Bordeaux.

Kdo patří k vašim oblíbeným autorům detektivek?
Agatha Christie, P. D. Jamesová, ale moc pěkné „profesní“ romány psal i Arthur Hailey. Pěkné knihy píše Jan Cimický, u něj můžete sáhnout po jakémkoliv titulu a neuděláte chybu.

Máte nějaký tip na léto? Nějakou zajímavou knihu, kterou jste přečetla nebo právě čtete?
Určitě bych doporučila Nohama napřed Borise Pralovszkého. Na léto v něm najdete úplně všechno. Skvělé jsou knihy Vítězslava Jareše 12.12. a Zavěšená pizza. Abych nezapomněla na ženy, moc se mi líbí B. M. Horská a její Rukavičky smrti.

Text: Kateřina Žídková
Foto: Rodinný archiv autorky
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština
Podivné přátelství
Čeština

Podivné přátelství

5.0 4
340 279
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více