BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Jaroslav Kmenta: "Beru si na záda jen tolik, kolik dokážu unést."

archiv revue
Koncem ledna proběhla v Domě knihy Knihcentrum beseda a autogramiáda spisovatele a novináře Jaroslava Kmenty. Beseda byla zaměřená zejména na novou knihu Gangster Ka Afričan Film vs. Realita.
Koncem ledna proběhla v Domě knihy Knihcentrum beseda a autogramiáda spisovatele a novináře Jaroslava Kmenty. Beseda byla zaměřená zejména na novou knihu Gangster Ka Afričan Film vs. Realita. V rámci programu proběhl křest audioknih Padrino Krejčíř – Afričan a Padrino Krejčíř – Gangster.

Kniha o filmech Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan popisuje zákulisí z natáčení filmů inspirovaných knihami o Radovanu Krejčířovi. Audiokniha Padrino Krejčíř – Afričan přináší dosud neznámá fakta ze zákulisí života Krejčíře, který utekl z České republiky, aby se vyhnul vězení za miliardové podvody a přípravu vraždy. Děj se odehrává v Jihoafrické republice, kde Krejčíř žije od roku 2007. Od té doby došlo v JAR v Krejčířově okolí ke dvanácti vraždám.

Jaroslav Kmenta je novinář, spisovatel a nakladatel. Narodil se v Nymburce, vystudoval gymnázium a pak Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. S novinařinou začínal už v revolučních dobách roku 1989. V roce 1989 ještě jako student zakládal v Nymburce Občanské fórum. Rok nato byl zvolen do místního městského zastupitelstva. Kromě MF DNES působil též ve zpravodajské agentuře ČTK a redakcích periodik Zemské noviny, Super, Impuls nebo Instinkt. Jeho články odhalující korupci či spojení mafie a politiky dovedly k rezignaci řadu politiků (např. Jana Rumla, Ivana Pilipa, Stanislava Grosse či Egona Lánského). Kvůli jeho knize Kmotr Mrázek II – Krakatice přijali politici tzv. náhubkový zákon, který médiím zakazuje zveřejňovat odposlechy. Za svou kariéru napsal několik knih, které se staly bestsellery. V roce 2005 založil vydavatelství JKM. V září 2015 vstoupila do kin pod názvem Gangster Ka první část dvoudílného thrilleru inspirovaného osudy Radovana Krejčíře. V listopadu 2015 se v kinech začal promítat film Gangster Ka: Afričan. Oba filmy vznikly podle jeho knih.

Setkal jste se jako autor knihy Gangster Ka Afričan Film vs. Realita s nějakými problémy týkajícími se adaptace?
To je těžká otázka. Ta kniha je takový bonusový materiál k celému projektu, který vznikl úplně spontánně. Po prvním filmu mi lidé mi často psali maily, kde je pravda a kde je ta fikce. Takže jsem asi na 50 mailů odpověděl, ale když pak přicházely další, tak jsem si říkal, že to sepíšu a udělám bonusovou publikaci. Byl jsem v těžké situaci, slítli se na mě producent, spoluscenarista, režisér a další lidi a chtěli psát rovnou scénář k tomu filmu, který jsme si pracovně nazvali Gangster Ka. Já jsem v té době neměl ani řádku první knihy. Hrozně jsem se toho bál, bylo to náročné. Do toho filmu jsme museli velmi zjednodušovat a zdůrazňuji, že v tom filmu je asi 80% reality.

Bylo něco, co jste si chtěl ve filmu za každou cenu zachovat?
Vlastně úplně na začátku všeho producent říkal, že uděláme jeden film. A to já jsem skoro bouchl do stolu a říkal jsem, že to nejde, že ty filmy musí být minimálně dva. Nechtěl jsem žádný polopříběh.

Jak vnímáte rozdíl týmové práce na filmu a té autorské práce na knize?
Má to svá pozitiva. Když pracujete ve větším množství lidí, napadají i ty ostatní lidi nějaké jiné otázky. Neustále mě nutili, abych zjistil co nejvíce informací o soukromém životě. To myslím v tom dobrém smyslu, že mě nutili. Oni chtěli vědět, jaký vztah měl s manželkou, jaký vztah měl k synovi a podobně. Takže jsme se během toho dostali i k velice zajímavým informacím.

Proč jste zvolil fikční film a ne třeba dokument?
Je taková poptávka, ozvali se mi filmaři, kteří viděli filmový potenciál. Jsem přesvědčen o tom, že uzavřu sérii toho mapování podsvětí a pak to vydá na krásný dokument. Už jednám s televizí o faktografickém dokumentu.

Plánujete zůstat u scenáristiky? Vy jste spoluautor i poradce. Je to tak, že nasáváte řemeslo a chystáte něco vlastního?
U prvního filmu Příběh kmotra jsem nebyl spoluscenárista, byl jsem jen autor námětu a poradce. Chybělo mi mít přístup k výrobě scénáře. Poučil jsem se a u toho druhého projektu jsem si to vyměnil. Svým způsobem bylo jednodušší psát scénáře a mě to i trochu osvobodilo.

Nedávno proběhlo výročí 10 let od smrti pana Mrázka a objevuje se mnoho konspiračních teorií. Myslíte si, že všichni vědí, kdo to udělal? Existují nějaké kompromitující materiály?
Já si myslím, že ano. Protože dva měsíce po jeho vraždě zabili majitele bezpečnostní agentury Jiřího Kubína, který měl být tím, kdo mu shromažďoval kompromitující materiály. Já jsem přesvědčen, že to získávali tak, že bezpečnostní agentura dostávala zakázky na zabezpečování bytů. Jedna z těch zakázek byla na zabezpečení bytu pana Stanislava Grosse a tam míří moje podezření, že tam nainstalovali techniku k odposlouchávání a měli toho Grosse jako komprom a ten Mrázek toho využíval a vydíral ho. Myslím si, že v zákulisí je vysoká politika.

Vy jste nám dal poznat zákulisí mafie v České republice. Musíte se někdy i vy dívat přes ramena?
Snažím se nepřipouštět si rizika. Kolegové se mě na to ptají, jednou jsem se pustil do detailů a později si to četla dcera, co jsem na toto téma povídal. Pak se mě ptala, jestli to byla pravda, tak jsem musel malinko lhát. Je to citlivé téma. Já se omlouvám, ale nebudu zacházet do detailů.

Máte poslední dobou spoustu práce, jak si dobíjíte energii?
Asi před čtyřmi roky jsem měl vážné zdravotní problémy. Bylo toho na mě tolik, že jsem se málem sesypal. Různé výhružky, tlaky, stres, honili nás právníci. Šéf mi dal měsíc placeného volna, sportoval jsem a uklidnil jsem se. Od té doby si toho beru na záda jen tolik, kolik dokážu unést.
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –