Tip na dárek: KÁVOVÁ EDICE PRO KNIHOMOLY – sleva 20 % jen do 22.11.

Jiří Kolbaba: Chystám v Ostravě asi největší projekt mého života

archiv revue
Cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba vyjíždí každý rok na expedice a poznávací cesty do nejodlehlejších oblastí světa. Z cest vozí textový a obrazový materiál, který pravidelně zpracovává do veřejných a mediálních projektů. Populární je zejména jeho mnohaletý pořad na rádiu Impuls. V celosvětové kampani Keep walking byl Jiří Kolbaba zařazen do elitní skupiny cestovatelů a dobrodruhů. V úterý 6. března byl hostem Domu knihy.
Jiří Kolbaba zaznamenává zajímavou formou detaily přírodních struktur a exotické tváře domorodců. Populární jsou především cestovatelovy besedy a diashow, stejně jako častá vystoupení v elektronických médiích. Populární je zejména jeho mnohaletý pořad na rádiu Impuls. Je viceprezidentem Českého klubu cestovatelů.

Očarovaná Havaj
Vyprávění o nejkrásnější části Země lidí z pera legendárního cestovatele s fotografiemi Jiřího Kolbaby.
Havaj, očarovaná Havaj, údajně nejkrásnější země světa, souostroví proslulé svými polynéskými obyvateli, melodickou hudbou, surfaři, obrovitými orchidejovými plantážemi a vulkány Mauna Keou a Mauna Loou, sopkami, které se tu rodí i dnes. Souostroví známé svými prý nejkrásnějšími plážemi světa – Waikiki a Kaanapali. Země snad s nejlepším podnebím planety. O všech těchto přiléhavých i falešných superlativech „očarované Havaje“ hovoří legendární český cestovatel a etnograf Miloslav Stingl. Na základě četných výzkumných cest odkrývá i ty tváře dějin a kultury této vzdálené tichomořské země, o nichž nemáme dosud tušení.

Aktualizované vydání provází krásné ilustrace, autorovy dobové snímky a nádherné fotografie jednoho z nejznámějších současných cestovatelů a fotografů Jiřího Kolbaby.

Jak jste se s Miloslavem Stinglem seznámili a jaký spolu máte vztah?
S Mílou Stinglem jsme se seznámili tak, že jsme realizovali výstavu v Praze a najednou někdo přivedl pana Stingla, který prý projevil zájem se se mnou potkat a výstavu otevřít. Tam to zajiskřilo a zjistili jsme, že jsme navštívili mnoho stejných lokalit a máme si o čem povídat. Pak mě napadlo, že ho představím širší populaci a jezdili jsme po různých místech republiky a dělali rozhovory. Postupně se narodilo takové přátelství, že u mě i několikrát doma přespal.

Knihy Miloslava Stingla jsou specifické i tím, že je vyhledávají lidé, kteří primárně nemají o cestopisy zájem. V čem je největší přínos jeho knih?
Hlavně poselství o tom, jak je člověk dobrý a jak fungují mechanismy vztahů mezi lidmi. Protože toto v knihách mnohokrát zmiňuje.

Je cestování lékem na ten strach, který je způsobován médii?
Jednoznačně. V letadlech a na letištích trávím hromadu času. Vidím, že ta doba velmi zhrubla, je to jiné, než za našeho mládí. Turismus vede k tomu, že nabíráme různé informace a my bychom se měli více zklidnit a hodnotit věci srdcem. Snažím se nepaušalizovat, hodnotím jednotlivce.

Jste typ fotografa, který je trpělivý a hodiny si počkat na dobrý záběr nebo jste naopak impulzivní typ?
Jsem impulzivní typ. Nevydržím na jednom místě a divím se, že tady celou dobu teď stojím. Potřebuji pohyb. Já se nepovažuji za fotografa, nejsem školený. Hodně fotografií je dokonce focených telefonem. Občas si dokážu počkat, například na dobré světlo. Jindy jsem v Novém Mexiku počkal tři noci na západ slunce. Občas mě příroda odmění, jindy ne. Pak jsem ale taky impulzivní a fotím s nadšením. Mnoho fotek je náhodných. Fotografování mě strašně baví, hodně se kolem sebe dívám, a když mě něco zaujme, tak to vyfotím.

Kniha začíná Havajským rčením, že je Havaj nejlepší a nic ji nepřekoná. Souhlasíte s tímto rčením?
Tak tohle dovezl Míla Stingl. Byl na Havaji jedenáctkrát, já teprve pětkrát. Za měsíc tam pojedu pošesté a snad ne naposledy. Podobně se o Havaji vyjádřilo mnoho lidí. Havaj je nádherné souostroví. Baví mě  města, vesnice i lidé. Jsou to nádherné malebné ostrovy a je radost se tam pohybovat. U Havaje je v moři 4 500 různých živočichů, zatímco v Kalifornii je to asi polovina. Je to tam velice rozmanité a odborníci to vědí. V přírodě se tam dá zažít obrovské dobrodružství.

Na co se můžeme těšit v nejbližší době?
Dnes mám tady večer projekt, zítra v Třinci a pozítří v Ostravici. Pak tady přijedu na podzim. Teď žiji Ostravou, to byste nevěřili. Vše, co se tady šustne, mě velmi zajímá. Chystám tady asi největší projekt mého života. Hrozně mě trápí, co tady musíte dýchat a lituji vás. Například na Islandu mají tak čistý vzduch, že když je tam nejhorší ovzduší v roce, tak je i přesto stopadesátkrát čistší než nejčistší den v Praze. 7. listopadu otevřu v Dolní oblasti fotovýstavu celé planety a 19. listopadu tady udělám pořad a chtěl bych naplnit celý sál pro 1500 lidí v Gongu. Budu moc rád, když tam všichni dorazíte a budu se na vás těšit. Příští rok vydám knihu o Islandu, proto tam teď často jezdím a trávím tam spoustu času.

V jakém momentě se přihodilo to, že jste se začal cestováním živit?
Tuto otázku často dostávám od mladých lidí. Já jsem v minulosti dvacet let vrcholově sportoval a obohacovalo mě to. Hledal jsem si pak něco dynamičtějšího a začal jsem cestovat. Byl to koníček, ale když mě pak začali pozývat do různých pořadů, tak jsem si říkal, že by se to mohlo zlomit. Mám rád výzvy a nakonec to vyšlo.

Besedu moderovala: Sandra Procházková

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Očarovaná Havaj
Čeština
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –