Nakladatelství Jan Melvil publishing vydává knihy, které najdou nejen odpovědi na vaše otázky, ale i řešení.
AKČNÍ CENA: Bylinky naší prabáby
Jídlem proti demenci, špatné náladě, mozkové mlze a únavě
Jídlo je jedním z nástrojů, kterým svou psychiku i zdraví ladíme hned několikrát za den. Pokud jste četli knížku Bystřejší mozek a nahlédli tak do nejnovějších poznatků o fungování mozku, je vám jasné, že mezi jídlem a řadou psychických potíží existuje silné spojení.
Pokud vás neuspokojil rozsah kapitoly o zdravých potravinách, máme řešení! Max Lugavere se ve světovém bestselleru Geniální potraviny čtivě a s erudicí prokousává vědeckými poznatky i dezinformacemi, které charakterizují konvenční výživová doporučení, a představuje je v podobě závěrů a doporučení, které jsou někdy překvapivé, ale vždy praktické a srozumitelné.
Lugavere v knize Geniální potraviny představuje komplexního průvodce optimalizací mozku z pohledu toho, co jíme. Odhaluje souvislosti mezi výběrem stravy a životním stylem a funkcí našeho mozku. Ukazuje, jak potraviny, které jíme, přímo ovlivňují naši schopnost soustředit se, učit se, pamatovat si, tvořit, analyzovat nové myšlenky a udržovat si vyrovnanou náladu.
Dozvíte se podrobnosti o:
V knize Geniální potraviny tak najdete praktický, evidence-based plán, jak na denní bázi pomocí potravin ladit svůj mozek. Lugavere v ní propojuje průkopnický výzkum v oblasti předcházení demenci, optimalizace kognitivních funkcí a nutriční psychiatrie a přetváří vědecké poznatky posledních let do praktických změn životního stylu. Je to jedna z těch knih, které jsme jako tým lidí, kteří se „živí hlavou” a znají masivní vliv duševní únavy na zdraví i radost ze života, nemohli nevydat.
V současné době je průměrná délka lidského života, pokud se dožijete osmdesáti let, 4 000 týdnů: 4 000 sobotních večerů, 4 000 líných nedělí, 4 000 pondělních rán. Co s nimi uděláme?
Oliver Burkeman se ve své knize zabývá otázkou, jak k těmto dnům přistupovat co nejsmysluplněji. Namísto marné snahy o exponenciální zvýšení produktivity, pochybné moderní ctnosti, vyzývá k přijetí faktu, že náš čas je omezený. Pocit, že nestíháme, nás bude provázet vždy. Nemá proto smysl očekávat nějaké zlepšení, až… dostuduji, najdu práci, získám praxi, děti začnou chodit do školy, firmě se začne dařit, půjdu do důchodu… Ne! Cílem je žít teď, přijmout všechna omezení, strasti a nemožnost stihnout vše jako normální součást života, neobviňovat se a nehledat cesty, jak být výkonnější. V první části této osvobozující knihy představuje autor různé koncepty související s vnímáním času a nutnost realistického pohledu na svá omezení. Ukazuje proměny toho, jak lidé v průběhu věků přemýšleli o čase, a nabízí rady, jak se smířit s tím, že nikdy nebudeme moci udělat vše, co chceme.
Některých věcí se musíme vzdát pro jiné.
V druhé části se zabývá úzkostmi, z nichž většina, jak tvrdí Burkeman, pramení z pocitu, že tím málem času, které máme, plýtváme. Řešení Burkeman nachází ve změně myšlení, ne ve snaze stihnout vše rychleji. Volný čas není další prostor pro sebezdokonalování.
Takže pro začátek nezapomeňte: budoucnost je imaginární, neobětujte jí přítomnost.
Kolik hodin jste dnes v noci spali? Pokud méně než osm, pak asi stejně jako většina lidstva trpíte spánkovou deprivací. O co přicházíte? Lidé, kteří si dopřávají dostatek spánku, jsou zdravější, chytřejší, štíhlejší, atraktivnější a šťastnější. Evoluce nás touto bezbrannou fází denního rytmu nevybavila náhodou!
Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku. Poprvé v historii dnes věda dokáže zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má spánková deprivace tak ničivé následky. Walker fascinujícím způsobem objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu. A přesvědčivě dokládá, že nedostatek spánku nás může mnoha různými způsoby zabít.
Z knihy se mimo jiné dozvíte:
„Malé změny, velké výsledky“ je motto mezinárodního bestselleru, který se stále drží na vrcholu žebříčků. (Protože funguje.) James Clear, jehož blog čte měsíčně milion čtenářů, vás naučí dosáhnout cílů pomocí drobných každodenních kroků – jak sám říká, stačí 1% změna každý den. Drobné, „atomární” krůčky mají v dlouhodobém horizontu obrovský vliv na dosažení všeho, co si zamanete změnit.
Atomové návyky jsou malou a základní částí vaší proměny, současně mohou být obrovskou silou schopnou změnit vše, na čem vám bude záležet. V této praktické knize najdete konkrétní postupy lehce aplikovatelné v každodenním životě. James Clear striktně vychází z ověřených poznatků psychologie, biologie a neurověd. Jestli vám to tedy s novoročním předsevzetím letos tak úplně nevyšlo, nic si nevyčítejte, možná jste na to jen šli zbytečně ve velkých dávkách a bez pochopení zákonitostí. Březen bude novým startem!
Naučíte se, jak:
O prokrastinaci, chorobném odkládání důležitých úkolů a povinností.
Znáte ten pocit, když se vám nechce začít dělat na nějakém úkolu? Stává se vám, že odkládáte i věci, které opravdu dělat chcete? Snažíte si sami sobě poručit, ale neposlechnete se?
Petr Ludwig v původní české publikaci opírající se o poslední vědecké výzkumy světových univerzit z oblasti lidského rozhodování, motivace a produktivity přináší odpověď na otázku, kterou si klade každý z nás: Jak z toho ven? Jak být produktivnější bez větší únavy? Jak začít využívat náš čas efektivněji? Jak prožít každý den naplno?
Říman Seneca ve svém slavném citátu řekl: „Zatímco ztrácíme svůj čas váháním a odkládáním, život utíká.” Tato kniha vám pomůže s váháním a odkládáním dlouhodobě bojovat a zlepší vaši schopnost využívat čas smysluplněji. Jádrem knihy je osm praktických nástrojů osobního rozvoje, které vám pomohou nad prokrastinací vyhrávat každý den.
Kniha Konec prokrastinace byla nominována na cenu Český bestseller za rok 2013 v kategorii Odborná a populárně naučná literatura pro dospělé.
Tak schválně, kdo z vás se stíhá orientovat ve všech změnách a možnostech, který kapitál přesunutý do digitálního světa představuje? Kdo si je jistý tím, co je nebo není hype a s klidným svědomím by doporučil rodičům investovat úspory do kryptoměn? My třeba ne, a dlouho jsme proto hledali někoho, kdo by se na současné trendy dokázal podívat nezaujatě, bez protežování jedné strany. A našli! Patricka Zandla.
Společnost se mění. Někdy rychle a viditelně, někdy méně nápadným, ale o to více nezvratným procesem. Díky této knize však pochopíte klíčové trendy a souvislosti tak, abyste novým technologiím nejen rozuměli, ale uměli najít příležitosti, kterým stojí za to věnovat energii. Autor není prvoplánový nadšenec, ale nahlíží na moderní technologie v propojení s politikou i ekonomií a nabízí tak hluboký vhled do souvislostí a vnitřního fungování moderních pojmů. Protože skutečnost se mnohdy ztrácí v mediální mlze. Zkrátka získáte reálný pohled na fungování a vzájemnou provázanost kryptoměn, umělé inteligence, čipů, sociálních sítí a společně se zamyslíte nad otázkami soukromí a vlastnictví v nové době. A i když se třeba hned nestanete expertem na technologii blockchainu, dokážete později pochopit budoucí inovace a lépe tak odhadnout hrozby a příležitosti jejich rozvoje.
Především však získáte zkušeného průvodce současným ale i blížícím se světem.
Patrick Zandl (*1974) je český technologický publicista, který stál u zrodu českého internetu. V roce 1996 zakládal první český technický zpravodajský server, který později prodal iDNES. V roce 2006 spoluzakládal videoportál Stream.cz a dnes pracuje jako koordinátor vývoje u největšího světového výrobce 3D tiskáren Prusa Research. Je autorem řady knížek i článků popularizujících moderní technologie a udržitelnou energetiku. Emailová adresa: @zde vložte váš e-mail Doporučujeme Autor na wiki Autorův podcast Články autora pro HN Patrickův newsletter
Sedm principů spokojeného manželství je vyvrcholením celoživotního díla významného amerického psychologa Johna Gottmana. Jeho terapeutická praxe a desítky let probíhající pozorování stovek párů vedly Gottmanův tým k odhalení sedmi základních principů, typických pro úspěšné dlouhodobé vztahy. Tyto principy lze použít jako lék na pokulhávající vztah.
Díky vědeckému přístupu a srozumitelnému výkladu je toto druhé přepracované vydání knihy zlomovým milníkem v publikacích o vztazích. Kniha obsahuje i praktická cvičení, jejichž účinnost může být pro čtenáře knihy dokonce vyšší než efektivita běžné manželské terapie. Dozvíte se například také:
Je to tak snadné: stačí udržovat skrytý rytmus těla, které střídavě zapíná a vypíná své funkce, aby kromě práce zvládlo i regeneraci – a naše zdraví se zase vrátí ke své dokonalosti. Kdyby ale byly tyto poznatky tak samozřejmé, objevy na poli cirkadiánních rytmů by bylo v roce 2017 jen těžko vyznamenány udělením Nobelovy ceny. Civilizační výdobytky nám totiž tyto evolučně nastavené procesy skryly. S Pandovou poutavou knihou držíte v rukou příležitost, jak seřídit hodiny svého těla a trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody. Naučíte se ovládat intenzitu světla, načasovat správně své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku. Během několika týdnů zjistíte, jak skvělé je žít ve zdravém těle plném energie.
V této knize o cirkadiánním životním stylu se mimo jiné dozvíte, že:
Satchin Panda je také autorem úspěšné knihy: Cirkadiánní kód proti cukrovce. Vyhněte se nejrozšířenější civilizační chorobě a sáhněte po této publikaci! 😉