Pražský rodák Jaroslav Kalfař se v patnácti letech odstěhoval do Spojených států, kde později debutoval v žánru sci-fi. Kosmonaut z Čech nadchl literární kritiku i americké čtenáře a posléze byl vydán i u nás. Dočkala se kniha nadšených reakcí i u nás? Jaká vlastně je?
Jaroslav Kalfař (1988) svůj první román napsal v angličtině a například britští recenzenti jeho knihu přirovnávají k dílům B. Hrabala, J. Škvoreckého č F. Kafky. „Kosmonaut z Čech“ z nakladatelství Plus by mohl na první pohled připomínat úspěšnou knihu Marťan, ale nenechte se mýlit. Marťan je plnokrevná sci-fi, jejíž autor Andy Weir vsadil na cynický humor a jeho hlavní hrdina nešetří ironickými hláškami. Kalfařův příběh oproti tomu působí poměrně vážně a já bych se ho nebála zařadit do škatulky „filozofický román“. V Kosmonautovi z Čech se paradoxně vše, co patří do sci-fi, drží stranou a prim hraje hrdinův vztah k manželce a jeho přemítání o smyslu života.
Jakub Procházka žil ve šťastném manželství se svou Lenkou, přednášel astrofyziku na Karlově univerzitě, a když na něj přišel splín, vzpomínal na své dětství ovlivněné politickou situací. Jakubův otec pracoval pro StB, a coby příslušník Státní bezpečnosti se podílel na řadě mučení. Doma se o jeho práci nemluvilo a Jakub si neuvědomoval, že se jeho otci lidé spíše vyhýbají. Když přišla revoluce, Jakubův otec se ocitl na černé listině. Soudnímu procesu se vyhnul pouze kvůli tragédii, kdy přišla o život i jeho manželka. Osiřelý Jakub vyrůstá na venkově u svých prarodičů, a co se týče kvality textu, tyto retrospektivní pasáže patří bezpochyby k tomu nejlepšímu, co v knize najdete.
Jakubův osud ovlivnil „Muž s botou“, poněkud absurdní a nejasná postava silně připomínající romány Franze Kafky. „Muž s botou“ byl jedním z obětí Jakubova otce a teď, když se změnily poměry, se dotyčný postaral o to, aby Jakubovi prarodiče přišli o střechu nad hlavou. Jakub se naštěstí nikdy nerýpal v minulosti, a tak se mu povedl vpravdě husarský kousek. Jako jediný Čech měl totiž odletět do vesmíru, aby zde provedl velice obtížný úkol. Kosmonaut z Čech je téměř ódou na Češství, ale nemohu se zbavit pocitu, že ne každý uvěří tomu, že zrovna Česká republika předběhla světové velmoci a má šanci odkrýt všechna tajemství vesmíru. Kalfař se rozhodl pro sentimentální přístup, ačkoliv by na místě byl spíše humor.
Protože Jakub není profesionální astronaut, jeho cesta do vesmíru připomíná filozofické rozjímání nad smyslem naší existence. Jakub je ve spojení s Lenkou, která se však k jeho úžasu změní tak, že ji sotva poznává. Na našeho hrdinu čeká ve vesmíru několik více či méně uvěřitelných překvapení, která Jakub komentuje ze svého pohledu. To, zda se mu podaří splnit svůj úkol a přivézt na Zemi vzorky záhadného prachu, vám prozrazovat nebudu, protože v tom spočívá hlavní zápletka.
Kosmonaut z Čech je příběh o přátelství, o lásce a o hledání. Jakub je prototypem českého člověka, který se mimo jiné musí vyrovnat s tíživým dědictvím bývalého režimu. On sám si myslí, že jeho úkolem je vstoupit do dějin, ale my záhy pochopíme, že jeho úkolem je najít si své místo ve světě. Protože i když je považován za hrdinu, pořád je to obyčejný človíček s lidskými nedokonalostmi a touhami. Kniha ve vás vyvolá řadu palčivých otázek, na které si díky Jakubově odvaze dokážete popravdě odpovědět. I to je jedním z důvodů, proč byste si Kosmonauta z Čech rozhodně měli přečíst.
Autor: Veronika Černucká