Tělo umučeného chlapce přivázané v komíně staré továrny. Úchylný vrah hrající si na bájného lva. Detektiv závislý na kokainu a jeho parťačka snažící se ho za každou cenu chránit. Pochmurná severská atmosféra a mrazivé prosincové počasí. To je v kostce kriminální román Leon z nakladatelství Host.
Švédská autorská dvojice Kallentoft a Lutteman má na svém kontě již detektivku Zack, ve které se poprvé objevil svérázný vyšetřovatel Zack Herry. Mons Kallentoft (1968) se již dříve proslavil sérií o kriminální inspektorce Malin Forstové (taktéž vydává Host) a její zarytí obdivovatelé se nyní přou o to, zda je drsnější Malin, nebo Zack. V sérii Hercules se projevil jazykový styl novináře Markuse Luttemana (1973) a díky tomu získal Zack i aktuální Leon šmrnc dokumentárních a biografických knih.
Radši vás hned na začátku upozorním na to, že oba pánové jsou velmi originální vypravěči. Román působí jako báseň v próze a tomu odpovídá i grafika. Kallentoft a Lutteman si hrají se slovy, s větami a vždy dbají na to, jak jejich text bude vypadat vizuálně. To, co vyloženě milují, je přítomný a budoucí slovesný čas, takže těm, kteří jsou zvyklí na klasický minulý čas, bude nejspíš chvíli trvat, než se s textem poperou. Díky stylistice je „Leon“ literárním klenotem a nelze mu upřít, že vybočuje z masové produkce.
Co se týče detektivní zápletky, kniha je kriminálním románem se vším všudy. Jestliže autoři experimentovali v jazykové rovině, v případě děje se drželi osvědčených motivů. Leon je temný, surový a nesmírně brutální. Některé scény jsou téměř hororové, a pokud vám nedělá dobře číst o utrpení malých dětí, pak se knize raději vyhněte. Kallentoft a Lutteman jsou struční, v popisech nesmírně poetičtí, ale jakoby se předháněli v tom, kdo vymyslí nechutnější a odpornější scénu. Masový vrah, který si říká Lev, je vystavěný po vzoru amerických thrillerů a věřte mi, že vám nedá v noci spát.
Ačkoliv je Zack Herry profesionálním policistou, má všechny znaky Velkého detektiva. Nezapadá do kolektivu, je sólista a občas riskuje tak, že mu jde o život. Postupně se budete dozvídat, proč je takový, jaký je, a upřímně řečeno, to, s čím se musel kdysi poprat, je docela nářez. Zack má řadu problémů, skrývá několik ošklivých tajemství, ale na veřejnosti vystupuje jako zlatý chlapec stockholmské kriminálky. Veřejnost ho obdivuje, ženy po něm touží a zločinci se před ním mají na pozoru.
Zack představuje Hercula z řeckých pověstí a celý román je prošpikovaný symboly z antické mytologie. Ostatně, ono i dopadení Lva evokuje jeden z úkolů, který dostal Hercules příkazem od bohů. Pokud mytologii neholdujete, nic se neděje. Příběh je v první řadě detektivkou a jazyk či různé symboly jsou tu jakousi třešinkou na dortu pro fajnšmekry. Autoři mají rádi různé náznaky a narážky a nezřídka se stane, že po vás chtějí, abyste si věci domýšleli sami.
Leon vyžaduje důkladné čtení a otevřenou mysl. Za odměnu vám nabídne jedinečný zážitek srovnatelný s návštěvou prvotřídní restaurace. Román je napínavý, strašidelný a napsaný tak kultivovaně, že hravě strčí do kapsy skoro všechny romány ve škatulce „umění“. Doporučuji ho všem milovníkům detektivek a také těm, kteří jsou zvědaví, jak vypadá žánrová literatura psaná stylem vysoké literatury. Leon je prostě jiný. Unikátní a zatraceně čtivý.
Autor: Veronika Černucká