Miroslav Singer: Moje kniha je srozumitelná a dá něco i lidem, kteří ekonomice nerozumí

archiv revue
Poslední zářijový týden byl jedním z hostů Domu knihy přední český ekonom a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Přijel představit svou knihu Jak shodit kila a oslabit korunu.
Poslední zářijový týden byl jedním z hostů Domu knihy přední český ekonom a bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer.

Miroslav Singer studoval na pražském Gymnáziu Arabská, dále obor Matematické metody v ekonomii na Vysoké škole ekonomické v Praze a doktorské studium absolvoval na University of Pittsburgh, kde získal titul Ph.D. V únoru 2005 byl jmenován členem bankovní rady České národní banky a jejím viceguvernérem. Po odstoupení Zdeňka Tůmy z čela centrální banky byl v polovině roku 2010 prezidentem Václavem Klausem jmenován guvernérem ČNB. Z čela centrální banky odešel po ukončení druhého funkčního období v červnu 2016, kdy jej vystřídal Jiří Rusnok. V lednu 2017 byl jmenován do funkce ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. Je také předsedou dozorčí rady České pojišťovny, člena skupiny Generali. V minulosti působil v institutu CERGE-EI a dodnes přednáší na Vysoké škole ekonomické. Jeho kniha, kterou literárně upravil Petr Kolář, připomíná důležité události i významné osobnosti ekonomického, politického a společenského světa posledních třiceti let.

Petr Kolář je politický novinář a komentátor, zástupce šéfredaktora časopisu TÝDEN. Po absolvování pražského Gymnázia Nad Kavalírkou studoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd UK v Praze. S novinářskou prací začínal v pražské regionální příloze MF Dnes, poté strávil 11 let v Lidových novinách, kde také vedl politické zpravodajství. Následovala kratší angažmá v časopisech Euro, Reflex, Téma a psaní pro MF Dnes, než zakotvil v redakci časopisu TÝDEN, kde působí poslední roky.


Kniha Jak shodit kila a oslabit korunu nabízí mimo jiné guvernérův pohled na tři české prezidenty, většinu polistopadových premiérů či hvězdy světového i domácího bankovního nebe. Vedle toho Miroslav Singer píše otevřeně o svém soukromí: o oblíbené hudbě, vztahu k vínu nebo o tom, jak se pere s nadváhou. Ve zvláštní kapitole vysvětluje, proč centrální banka pod jeho vedením přistoupila k oslabení národní měny.



Přijeli jste do Ostravy představit svou novou knihu Jak shodit kila a oslabit korunu. Jaký byl první impulz přivést knihu na svět?

Miroslav Singer: Za to jsem asi odpovědný já. Když mi skončil druhý mandát v bance, tak jsem měl volno, kdy jsem nesměl být zaměstnán v civilním sektoru. Poté mi přišlo jako rozumný nápad napsat knihu.

Jak jste se potkali se spolupracovníkem Petrem Kolářem?

Miroslav Singer: Petra našel nakladatel. Bylo to tak?
Petr Kolář: Bylo to tak. Jednou na fotbale mi bylo řečeno, že by taková možnost byla a mě to zaujalo.

Pro vás, pane Koláři, to byla první zkušenost s knihou. Jak se lišila vaše očekávání před psaním knihy a po napsání knihy?

Petr Kolář: No, mělo to dvě roviny. Různě jsem se toho bál, ale nakonec se to dalo zvládnout. Bylo to zajímavé a poučné.

Co na knize nejvíce oceňujete?
Petr Kolář: Že je to srozumitelné a dá to něco i lidem, kteří ekonomice nerozumí. Je to psáno tak, že to pochopí snad každý.

Jak vznikal ten obsah, který se nakonec dostal k lidem?
Miroslav Singer: Já jsem si na začátku vybral témata, která mi připadala zajímavá a vytvořil jsem detailní osnovu, jak budou vypadat kapitoly.

Jak dlouho trval celý proces?
Miroslav Singer: Já myslím, že půl roku, když nepočítám výběr obrázků a podobně.
Petr Kolář: Ke mně to přišlo začátkem prosince a k první editaci jsem se uchýlil kolem 27. prosince.

Co pro vás bylo na celém procesu nejtěžší?
Miroslav Singer: Mně ten proces těžký nepřipadal, dříve jsem již dost psal. Mě vlastně v tom psaní nic nešokovalo.

Petr Kolář: My jsme se během psaní knihy potkali jen jednou a pak jsme si vše vyměňovali mailem. A když už to bylo z mé strany hotovo, tak ještě pan Singer piloval detaily.

A co pro vás na celé práci bylo nejpříjemnější?
Miroslav Singer: Strašně dobře se mi psalo třeba o hudbě.

Petr Kolář: Mně se líbilo, že je to psáno tak, že tomu porozumí i laik.

Existují i nějaké informace, o kterých ještě nemůžete psát?
Miroslav Singer: Existuje velké množství informací, o kterých psát nesmím. Na to jsem si dával pozor, také jsem vynechával detaily jmen a podobně.

Když zmiňujete ve své knize zasedání vlády, vesměs píšete, že šlo o nudné záležitosti. Vzpomenete si na nějakou výjimku?
Miroslav Singer: Jeden konkrétní zážitek byla Velká cena Brna. Na té vládě, kde se řeší miliardy, tak se asi dvě hodiny debatovalo, jestli má vláda podpořit tuto akci. Šlo asi o 45 miliónů, což jsou z hlediska rozpočtu drobné. Tohle bylo třeba neskutečné a uvažoval jsem, že napíšu tehdejšímu ministrovi financí, že tam ztrácíme čas. Dvě a půl hodiny vláda rozhodovala 45 miliónů pro Brno a nakonec se nic nevyřešilo.

Besedu moderovala: Sandra Procházková
Foto © Lucie Straková
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Jak shodit kila a oslabit korunu

0.0 0
199 163
POSLEDNÍ KUSY
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Dagmar Pecková, hvězda operní scény, nás překvapuje svou novou knihou Ty vole se neříká, která vychází 20. listopadu v Nakladatelství Kazda. S typickou upřímností a humorem sobě vlastním odhaluje zákulisí svého života i umělecké kariéry. V tomto exkluzivním rozhovoru se dozvíme, co ji přivedlo k psaní, jak se vyrovnává s výzvami uměleckého života a proč se nebojí být kontroverzní. Od osobních ztrát po profesní úspěchy, od operních árií po divadelní prkna – Dagmar Pecková nám nabízí nečekaně otevřený pohled do svého světa.
Není pochyb o tom, že autorka úspěšné série Naslouchač patří skutečně právem k jedněm z nejlepších českých fantasy autorů. Právě vychází Urla, 4. díl této série, který vás opět vrátí do temného světa...
Přidali jsme nové odměny do věrnostního programu. Podívejte se a vyberte si svou odměnu.