U Aleny Mornštajnové většinou platí, že komu se líbil jeden její příběh, sáhne i po jiném. Znáte všechny její knihy? Pokud ne, rádi vám je přiblížíme. Její prvotina vyšla v roce 2013 a od té doby vždy co dva roky potěší své příznivce novým románem. Děj je pokaždé zasazen do historicky významnějšího období – konkrétněji české dějiny 20. století. To je jedno z hledisek, které láká. Dále je to zaměření na rodinu a dramatické události. Do toho nějaká spisovatelčina chemie a na světě jsou knihy, které sbírají ocenění, pochvalné recenze a hlavně od nichž se čtenáři nemohou odtrhnout. Autorka se ovšem nevěnuje pouze románům. Její povídky najdeme v antologiích. Nevynechává ani dětské čtenáře. A vybrat pro ně v dnešní době kvalitní čtení, bývá někdy oříšek, její dětská kniha ovšem mezi takové rozhodně patří.
Slepá mapa nás přenese rovnou do tří různých časových období. Sledujeme zde totiž tři ženy, tři po sobě jdoucí generace – babičku Annu, matku Alžbětu a dceru Anežku. A tak se dostáváme do doby první i druhé světové války a k praktikám komunismu. Ačkoli jsou hrdinky spjaty příbuzenským vztahem, povahově se zcela liší. Každá z nich je postavena před nějaký problém, se kterým se musí popasovat.
Hotýlek je místem, kam se jezdí pobavit muži, ať už svobodní či ženatí. O diskrétní služby je zájem za každého režimu. Malý podnik je jen dějištěm, na kterém ovšem můžeme krásně sledovat vliv vývoje naší republiky. Román je čtyřgenerační. V popředí stojí zejména Václav Mánes a přes něj se dozvídáme osudy dalších členů rozvětvené rodiny.
V románu Hana jsou ústředními postavami Mira a její teta Hana. Je to málomluvná podivínka, postupně se dozvídáme, proč tomu tak je a co ji k tomu dovedlo. Hana na svých bedrech nese mnoho životních tragédií. Kvůli jedné z nich se jí do péče dostane její neteř. Díky Miře se ovšem musí snažit fungovat a ne jen přežívat a trpět. Obě ženy si k sobě postupem času nacházejí čím dál bližší vztah.
Autorka si odskočila k dětské literatuře knihou Strašidýlko Stráša. Bubu je milou postavičkou, je to sice strašidlo, ale ve skutečnosti je to strašpytel. Všeho se bojí, a proto získal přezdívku Stráša. Se svým lidským kamarádem Matějem musí ale zachránit kočičku Luisu. Svou bojácnost musí překonat a dostává se tak do mnoha situací, které jsou pro něj neznámé. Text doprovázejí ilustrace Galiny Miklínové, jež má s ilustrováním dětských titulů bohaté zkušenosti.
I v Tichých rocích zasazení do určité časové etapy hraje svou roli, dané věci by se bez ní nesemlely tak, jak se tomu stalo. Ale oproti předchozí tvorbě pro dospělé je tento román sevřenější a více zacílený na protagonisty – dceru Bohdanu a otce Svatopluka. Ani jejich životy se neobejdou bez tragických událostí, které je poznamenají a ovlivní jejich budoucnost.
České prostředí neopustíme ani v čerstvě vydaném Listopádu. Název odkazuje na sametovou revoluci roku 1989. Oproti předchozím knihám se tato ale opravdu bude v něčem lišit – nepůjdeme po stopách minulosti, ale bude nám předložena varianta, CO KDYBY… Autorka to prozradila i v rozhovoru pro KNIHCENTRUM revue.
Která kniha Aleny Mornštajnové je vaším favoritem?
-mar-