BLACK FRIDAY = čtení a zábava od 39 Kč

Návrat do starých časů

archiv revue
Svítit petrolejkou, péct chleba a buchty, chovat králíky nebo pěstovat česnek v zahrádce – to je jenom několik činností, které kdysi patřily ke každodennímu životu. Ovšem s nástupem dnešní doby a rychlého životního tempa se proměnily spíš ve zpestření prohlídky skanzenů. S knihou Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli podle oblíbeného televizního pořadu máte jedinečnou možnost je znovuobjevit.

Kousek domácího štěstí

Když se řekne „dědeček a babička“, většina z nás si vybaví vzpomínky z dětství, klid a pohodu. Ne náhodou v nás kuchyně provoněná nedělním obědem a praskající oheň v kamnech vyvolávaly pocit blaženosti. Příprava takové atmosféry vyžadovala spoustu práce i času, ale rozhodně bylo na co se těšit. Pokud máte pocit, že se vám po ní stýská a rádi byste se vrátili o krok zpátky k tradicím a přírodě, stačí otevřít knihu Co naše babičky uměly a na co my jsme zapomněli, která tvoří pestrou směs inspirativních postupů, doplněných fotografiemi z televizního pořadu. Moderátoři Tereza Hátleová, Petr Pěknic a Simona Berková, známá z pořadu Kouzelné bylinky, podnikají výlety do starých časů a zkoušejí nápady, které už téměř zmizely v propadlišti dějin. Přidávají i několik vlastních rodinných receptů. Tereza se otáčela hlavně v kuchyni při vaření dobových pokrmů, nakládání i zavařování. Petr se v pořadu věnoval mužským pracím okolo hospodářství či různým opravám. Přírodní medicínou na různé neduhy se zabývala bylinkářka Simona.

Jak na hospodaření

Naši předkové byli velice soběstační a dokázali by si v krizových situacích poradit lépe než dnešní člověk, přestože měli mnohem méně techniky, léků, oblečení i potravin. Neplýtvali zdroji a žili více v souladu s přírodou. Praktické dovednosti, které se předávaly z generace na generaci byly často tím nejcennějším, co do života dostali.

Naučte se podle léty osvědčených rad vyrobit si kvásek na chleba, starat se o domácí zvířata, používat sezónní potraviny. Zatočte pomocí bylinek s nachlazením i pocuchanými nervy. Všechny tyto činnosti vyžadují čas, ale zjistíte, že se mohou stát tak trochu dobrodružnou formou odpočinku, tak si je náležitě užijte!

Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Možná jste o Abhejali Bernardové dosud neslyšeli, a my bychom to rádi napravili. Tahle inspirující žena jako desátý člověk na světě dokončila výzvu „Oceans Seven“. Je první člověk pocházející ze země bez moře, každou přeplavbu navíc zvládla na první pokus. Pracuje jako překladatelka a šéfka nakladatelství Madal Bal. Je také mistryní ČR v běhu na 100 km a 24 h, od 18 let se věnuje meditaci. O svých výpravách nejen po světě, ale hlavně do vlastního nitra, napsala knihu Dokud voda neskončí. Nedávno vyšla i audiokniha, kterou namluvila Tereza Bebarová.
V sobotu 16. listopadu jste se mohli v Ostravě setkat s Karin Krajčo Babinskou, autorkou knižní novinky Čarodějky, která se konala v DOMĚ KNIHY KNIHCENTRUM.cz. Autorku doprovodil Richard Krajčo.
„Manžel je Nebesy. Žena je Zemí. Manžel je sluncem, což jej činí stálým, jako je ona jasná koule. Žena je měsícem, ubývajícím a mizejícím, ale nevyhnutelně slabým. Nebesa jsou uctívána na obloze nad námi, země je dole, špinavá a šlape se po ní.“ – citace z knihy, str. 196 –