Umění v kontextu vědy
Hlavním impulsem pro vznik knihy Věci, které září byla spolupráce Václava Cílka se současným slovenským undergroundovým fotografem a sběratelem umění Ivanem Zubaľem. Autor se tak dostal do okruhu slovenských výtvarníků, stojících v čele současného uměleckého dění. Mezi nimi je například Erik Binder a další osobnosti, které spojuje podobný pohled na umění a svět.
Cílek a Zubaľ začali své výpravy do uměleckého prostředí, kde se setkali se současnými i dávnými umělci jako Petr Nikl a jeho spiritismus, výstřední František Skála, magický František Bílek či vizionář Alfons Mucha. Tato setkání a příběhy se pak staly důležitým základem Cílkovy knihy.
Věci, které září nás zvou k hlubšímu porozumění umění, jeho spojení s lidskou existencí a vnímáním světa. Jsou tak nejen záznamem jeho setkání s uměním a umělci, ale i námětem k hlubším úvahám o tom, jak umění obohacuje naše myšlení i vnímání světa.
Od klimatu až po filozofii
Cílkovou hlavní náplní práce je výzkum změn klimatu a prostředí, přesto však mají jeho díla často přesah směrem k literatuře, religionistice, filozofii, teologii, výtvarnému umění i všemožným hudebním žánrům. Tento držitel mnoha ocenění, mezi kterými nechybí ani Cena ministra životního prostředí, nebo VIZE 97, udělovaná nadací Dagmar a Václava Havlových, své myšlenky a úvahy zaznamenal v řadě knih a esejí, které inspirují čtenáře k hlubším úvahám o povaze reality a lidského poznání.
Text: Vendula Urbišová