Hledáte laskavého průvodce, který nevyzdvihuje jediný stravovací kult a varovně nehrozí prstem nad vším, co se odklání od ideálu zdravého jídla? Seznamte se se specialistkou na preventivní medicínu a výživu Evou Hájkovou, která pořádá v Austrálii několikadenní holistické ozdravné pobyty a tento koncept momentálně přenáší do formy osobního online coachingu.
Mgr. Eva Hájková, MBA je specialistkou v preventivní medicíně, výživě a holistickém health coachingu. Vystudovala bakalářský a magisterský program ochrany veřejného zdraví na lékařské fakultě OU v ČR a následně od roku 2006 profesně působila jako konzultantka v preventivní medicíně a jako koordinátorka screeningových programů pro National Health Services (NHS) v Londýně. Dále se již profesně vzdělávala na London School of Hygiene and Tropical Medicine. Jelikož výživa Evě byla oborově vždy blízká, vystudovala v ČR výživové poradenství. Jako manager projektů v Londýně zaměřujících se převážně na prevenci nemocí a vzdělávání zdravotnického personálu se rozhodla pro další studium a to MBA na ESCP Europe, kde se především zaměřila na online entrepreneurship (fitness, výživa & zdraví).
Kniha Hravě o živé stravě je první odbornou publikací v českém jazyce, zaměřující se komplexně na vitariánství, veganství a vegetariánství u dětí. Kniha otevírá vícero schůdných cest stravování a svým jemným a laskavým přístupem tak umožňuje volbu. V knize najdete názory odborníků, jak z České republiky, Slovenska, ale také z Kanady a Ameriky, kteří se tématu vitariánství, vegetariánství či veganství věnují buď aktivně a praktikují tento životní styl anebo zabývají výzkumem na toto téma.
Jak jste se dostala k vitariánství?
Když jsem o vitariánství poprvé slyšela od mé sestry, tak moje první reakce byla, jak se tak někdo může stravovat? Asi po roce jsem se k tomu nějak intuitivně dostala. Začala jsem se mít více ráda a s manželem jsme poslouchali signály svého těla a tento směr nám dělal dobře, tak jsme ho následovali.
Ve vaší knize najdou čtenáři recepty, ale kniha není jen o receptech. Co vše jste pro čtenáře připravila a co je v knize unikátní?
Myslím si, že na českém a slovenském trhu je naprostým unikátem v tom, že kniha zaměřená na vitariánstvní, vegetariánství a veganství u dětí, doposud neexistovala. Proto jsem ji napsala. Obracelo se na mě mnoho rodičů, tak jsem si řekla, že to dám dohromady. Není to jen o tom, co jíme, ale také co vstřebáme. V knize najdete o všem řadu informací, příklady jídelníčků i receptů.
Z čeho mají lidé nejčastěji obavy při přechodu k alternativnímu stravování?
Já bych to nenazvala alternativní stravování, spíše přirozené stravování, od kterého jsme se odvrátili. Třeba v Austrálii je to vitariánství zcela přirozené. Lidé si u nás zvykli, že všechno je v supermarketech a vše si ulehčují a urychlují.
Lze vystavět plnohodnotný jídelníček i v zimě?
Jde to, jenom to chce snahu, chtíč a motivaci se do toho pustit. Když přejdete na přirozenou stravu, tak ani nemáte potřebu tolik jíst. Ovoce, zelenina, klíčky, ořechy nebo semínka jsou bohaté na nutrienty a vy se nepotřebujete dojídat rohlíkem, který má určité kalorie, ale nulovou výživovou hodnotu. Všechno tady je, jen to chce hledat.
Na které nutrienty by se ve stravě měl dávat největší pozor?
Stačí mít co nejvariabilnější jídelníček. Dala bych si pozor na vitamín B12, zejména u dětí. V našem klimatu také jód. Zajděte si do obchodu se zdravou výživou, a pokud si nevíte rady, nechte si poradit.
Jednou z klíčových složek naší stravy je voda a tekutiny. Jaká voda je ta správná?
Je několik způsobů. Nejlepší je voda rovnou ze studánky, ale obstarat si ji je o něco komplikovanější. Naše rodina to řeší tak, že jsme si koupili destilátor a vodu si destilujeme. Destilovaná voda je ochuzena o všechny minerály, takže si ty minerály doplňujeme ve stravě. Destilovanou vodu pijeme asi pět let. Do vody si dáváme šťávu z citrónu, z grepu, z pomerančů a vodu si dochucujeme a doplňujeme o minerály. V životě se mi osvědčilo mít otevřenou mysl.
Besedu moderovala: Sandra Nováková