OKÉNKO NAKLADATELE

archiv revue
O nakladatelství Šulc-Švarc jsme si povídali s jeho ředitelkou Veronikou Baštovou.
Nakladatelství Šulc-Švarc letos slaví 30. narozeniny. Kolik jste za tu dobu vydali knih?
Asi 20 milionů výtisků. To představuje 600 původních titulů, z nichž více než polovina vyšla během dalších let ještě několikrát v reedicích.

Dokážete z toho množství vybrat ty nejúspěšnější?
To je docela prekérní otázka. Mohla bych jmenovat například Jirotkova Saturnina s Michalem Hrdým a později s Adolfem Bornem nebo Povídky Šimka a Grossmanna Nechci slevu zadarmo. Objektivnější je ale odpovědět, že jsou to knihy našich nejúspěšnějších autorů Ludmily Vaňkové, Jiřího Žáčka, Magdy Váňové,
Zdeny Frýbové nebo Pavla Frýborta.

Jakému žánru se v nakladatelství Šulc-Švarc daří nejlépe?
Každý náš úspěšný autor má svým způsobem svůj žánr a mezi nimi převažují romány. Vydáváme úspěšně i knihy pro děti, stěžejní jsou knihy pro nejmenší čtenáře. Paleta románové tvorby je u nás pestrá a originální, nestačí říct, že jde jen o historické, společenské, psychologické, kriminální a jiné romány. Právě proto čtenáři mají naše romanopisce téměř bez výjimky rádi.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Budete se i nadále držet vydávání českých autorů?

Nepředpokládám, že bychom na tom něco měnili. Jsme personálně malé nakladatelství a pro tvůrčí spolupráci s živými autory jsou to ideální podmínky. V 90. letech jsme se úspěšně etablovali i s překlady, dostali jsme i nějaké ceny, ale věděli jsme, že naše kapacita stačí jen na vydávání žijících českých spisovatelů a od překladů jsme ustoupili. Ale tento rok je opravdu zlomový i co se týče právě překladových titulů. Jsem moc ráda, že mezi našimi autory mohu přivítat velmi sympatického mladého španělského spisovatele a úspěšného youtubera Javiera Ruescase. Jeho knižní novinka pro mladé čtenáře Příběhům o lásce věřit zakázáno právě vyšla. 

Chystáte na vánoční sezonu nějaký hit, který by neměl chybět čtenářům pod stromečkem?
Samozřejmě že si lidé dávají pod stromeček naše reprezentativní edice historických románů, dětských knih a třeba poezie, protože jsou to knihy, které neztratí hodnotu až do příštích Vánoc. Moc ráda bych zmínila dvě knihy, na které se opravdu sama moc těším. Román Ivety Svobodové Jako přízrak, který je napínavý, místy záhadný i hrůzostrašný a poutavou formou odhaluje skryté vztahy mezi románovými hrdiny, a to je pro čtenáře to nejzajímavější překvapení. A pak tu máme lékaře, vědce, cestovatele a spisovatele v jedné osobě - Juliuse Lukeše a jeho novinku EXOTOULKY SVĚTEM, 30 let zážitků ze 100 zemí.

Jak nakladatelství v roce 1991 vzniklo, co k tomu vedlo?
Právě v roce 1991 se hroutila kamenná státní nakladatelství i dosavadní knižní trh. Můj otec byl v nakladatelství Československý spisovatel a v situaci, kdy naši spisovatelé obtížně vydávali své novinky, s kolegy vytvořili původně Nakladatelství Šulc a spol. Bylo úspěšné a brzy si vytvořilo skupinu kmenových autorů, s kterými dlouhodobě spolupracovalo.

Změnil se za tu dobu knižní trh?
Změnil se nejméně třikrát úplně zásadně, jak se vytvářely nové obchodní sítě a způsob komunikace se čtenáři. Hodně knižní trh ovlivnily i tiskárny, které během prvního desetiletí volného podnikání získávaly kvalitnější a také ekonomičtější technologie. Na začátku byl velký oříšek sehnat výrobní kapacity a vydat knihu kvalitním tiskem.
Nenechte si uniknout zajímavé články!
Informace o nových článcích, soutěžích, knihách a akcích Vám rádi pošleme e-mailem.
Související produkty
Čeština

Přestaň se bát

5.0 1
359 294
IHNED odesíláme
Čeština

Příběhům o lásce věřit zakázáno

0.0 0
340 279
IHNED odesíláme
Čeština

Zapomeň na minulost

0.0 0
379 311
POSLEDNÍ KUSY
Čeština

Co oči nevidí

0.0 0
330 271
IHNED odesíláme
Líbí se Vám tento článek? Sdílejte jej s přáteli.

Nejnovější články

Na první pohled mě uchvátila obálka a anotace knihy mi slibovala přesně to, v co jsem doufala. A taky jsem to dostala, dokonce mnohem víc. Žádné takové fantasy jsem ještě nečetla, a to jsem celkem zvyklá na krvavé scény z různých severskýchPro citlivé povahy, kterým vadí násilí a explicita to určitě není. Autorka se s tím opravdu nepáře a pěkně vám to rozpitvá, stejně jako Nita pečlivě pitvá mrtvoly nepřirozených.
V pondělí 16. prosince jsme měli v Domě knihy vzácného hosta. Do Ostravy přijel na besedu MUDr. Tomáš Šebek, který zde představil svou knihu Objektivní nález: Moje nejtěžší mise.
Vyhrajte TraDiář 2025, který je určen pro všechny milovníky tradic, hodí se do každé rodiny – pro maminky, babičky i pro ty, kteří děti nemají. Pro všechny, kteří rádi používají tištěné diáře a chtějí se dozvědět něco víc a pomocí tradic se znovu napojit na přírodu a komunitu lidí kolem sebe. Čeká na 4 výherce!
Prémiový obsah
číst více